avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate ancajorovlea

Activitate ancajorovlea

Buna ziua,

Sunt din Galati. Stau in Danemarca, dar vin in vacanta in Romania. Am multe de facut si constat ca cu pasaportul nu am sa rezolv prea multe. Oricum vroiam sa imi innoiesc CI. Imi poate spune cineva in cat timp se elibereaza mai nou CI? Pentru ca in Galati e mereu bataie pe cozile de la Directia eliberare acte de identitate.
Răspuns la discuția Asigurare RCA cu pasaportul?
Mda...plec saptamana viitoare. Ce am inteles...ma las la mila tuturor, si ma bazez ca au nevoie de mine sa le dau bani. Sa sper ca pentru firma de asigurare este mai important sa ia banii de asigurare, ca ptr ITP...sa fac o data inspectia aia, si la banca ma las in mila functionarei de la ghiseu, in speranta ca va intelege de ce nu am CI valabia...miso! Abia astept sa ma duc acasa...
Răspuns la discuția Asigurare RCA cu pasaportul?
Jur ca mi se pare absurd! Nu mai stau in Romania! Sunt cetatean roman! Pentru ce imi trebuie carte de identitate...pe care scrie o adresa la care nu stau? Ma duc in Romania sa imi vand masina...am o droaie de amenzi pe care trebuie sa le platesc, fac niste acte care nu o sa imi mai trebuiasca...de asta imi era frica sa ma duc acasa...
Răspuns la discuția Asigurare RCA cu pasaportul?
Am de facut o cerere de rambursare anticipate, o plata catre alta banca si o imputernicire. Ce imi sugerati sa fac? Plata o pot face din contul mamei. Dar imputernicirea nu cred ca merge. Pot duce documentul care atesta ca stau in Danemarca, si ma poate trece la nerezidenti. Puii mei...nu stiu ce sa fac...
Răspuns la discuția Asigurare RCA cu pasaportul?
Am gasit pe un site referitor la itp, ca se solicita CI a conducatorului auto care duce masina la inspectie. Asta inseamna ca se poate duce altcineva sa imi faca ITP, atata timp cat am asigurarea RCA valabila? Gresesc cumva?
Răspuns la discuția Asigurare RCA cu pasaportul?
Da, am cont la Bancpost. Am credit acolo, deci in nici un caz nu ridic numerar. Chiar vreau sa depun. Stiu ca penru depuneri nu am nevoie de CI. Dar vreau sa fac o cerere de rambursare anticipate. Nu o sa o pot face fara CI?
Ah...si stiti cumva daca am sa iau amenda si ptr ca ITP este expirata? Pe parcursul anilor at am fost plecata, masina nu a fost folosita de nimeni. A stat in garaj...intreb...poate imi fac o lista cu amenzi de primit!
Răspuns la discuția Asigurare RCA cu pasaportul?
Va multumesc pentru raspunsuri. Am spus deja de ce nu am reusit sa imi reinnoiesc CI. Si apoi, am un certificat de rezidenta in Danemarca, care atesta ca nu stau in Romania. Mi se pare aiurea sa fiu pedepsita ca nu am CI. Ok, oricum vroiam sa mi-o fac. Trebuie sa fac operatiuni bancare, sa fac RCA si ITP la masina. Mi se pare mie, sau nu mai am nici un drept in Romania doar pentru ca nu mai stau acolo? Toate taxele alea...acolo le platesc. Nu este correct...am vacanta 3 saptamani, pe care o sa mi-o pierd certandu-ma la coada de la politie, contrazicandu-ma cu dna de la banca, si incercand sa le explic celor de la asigurari si itp de ce nu am CI valabila. si poate, la sfarsitul vacantei, voi primi si o CI. Poate!
Buna ziua,

Sunt plecata de ceva timp din tara. Si anul acesta, in martie mi-a expirat buletinul. M-am dus la ambasada si mi-am facut un nou pasaport. Era f greu sa fac un alt bulletin ptr ca contractual casei era in Romania. Peste cateva saptamani ma duc acasa, si vreau sa imi fac si CI. Dar pana se elibereaza noua CI, trebuie sa inchei o polita Rca si sa fac ITP-ul masinii. Pot sa fac astea cu pasaportul, care este in termen de valabilitate? Pentru ca eu stiam ca pasaportul este tot act de identitate...dar nu am adresa pe el, si nu stiu daca este important in acest caz.
Plus, la ce ar trebui sa ma astept de la |Politie, in conditiile in care ma duc atat de tarziu sa imi innoiesc CI?Sunt 5 luni de cand mi-a expirat...dar credeti-ma ca nu am avut de ales...

Va multumesc!