avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1695 soluții astăzi
Forum Activitate Silviubil

Activitate Silviubil

Am intrebat si eu chestia asta cu 4 ore din cele 8 de munca, si mi-au zis cei de la personal ca la noi in firma se ghideaza dupa CCM incheiat de sindicat si patronat si CIM. De CCM la nivel national pe 2007-2010 nici vorba. Vad ca la noi in Ro se scrie mult si se face putin, sau mai nimic. Deci, prevederile sunt neclare peste tot.
Da, deci sa vedem daca am inteles.
In acest caz inseamna ca am dreptate sa invoc articolul respectiv din CIM in care se zice ca nu se fac ore suplimentare si ei m-au obligat sa le fac, si prin urmare pot sa nu mai stau in preaviz pana expira?
Daca va fi nevoie sa ajung la itm o voi face, dar eu sper ca nu.
Problema este ca nu vreau sa imi fac de lucru cu itm-ul inca. As vrea sa incerc sa rezolv fara scandal problema.
Deci, mi-am dat seama ca firma a incalcat CIM in data de 02.03.2007 obligandu-ma sa stau peste program. In CIM care l-am semnat eu este un paragraf clar unde scrie ca nu se fac ore suplimentare decat in caz de forta majora sau pentru lucrari pentru prevenirea accidentelor si catastrofelor. Or, nu a fost cazul pentru ca nu a fost vina mea, am fost obligat sa stau peste program din cauza unor manageri care nu au stiut sa comunice cu ceillalti. Exista undeva o definitie a fortei majore ?
As putea invoca acest fapt ca o incalcare a CIM si sa scriu un memoriu prin care le zic ca nu mai stau in preaviz pentru ca au incalcat CIM ?
Răspuns la discuția sesizare itm
Angajatorul este obligat prin CIM sa plateasca orele suplimentare ? E o intrebare cu caracter general.
Problema mea acum este ca sefii nu vor sa imi semneze fisa de lichidare, dar sa va expun problema.
Mai nou cei de la firma mi-au trimis hartie prin care imi zic ca sa stau sa muncesc la ei pana pe 31.03.2007 si sa imi fac treaba ca altfel imi desfac contractul de munca disciplinar. Hartia mi-a fost trimisa ca comunicare interna a firmei, dar prin curier rapid acasa. Hartia nu este semnata de sefa mea de departament si de alta sefa a altui departament din aceeasi directie si de directorul economic care probabil ca a semnat hartia fara sa stie ce semneaza fiindca este german si nu stie romaneste si probabil ca respectiva care l-a pus sa semneze nu i-a prezentat situatia corect. Mentionez ca eu mi-am pus demisia in data de 13.03.2007 si ultima zi de preaviz conform legii este 27.03.2007. Sefa mea este operata din cate stiu eu si este in spital si nimeni nu vrea sa imi zica cine este inlocuitorul ei pe aceasta perioada. Eu am o banuiala cine ar fi inlocuitor ca si sef pentru mine; este vorba de supervizoarea desemnata de firma sa se ocupe de ceea ce fac eu; mentionez ca aceasta supervizoare este direct subordonata sefei mele de departament. Am discutat cu ea si mi-a zis ca nu are drept de semnatura si nu imi poate semna fisa de lichidare, si ca orice decizie luata vizavi de plecarea mea va fi luata de respectiva care mi-a trimis hartia de amenintare de care am pomenit mai sus. Eu consider acea hartie ca fiind ilegala fiindca incalca codul muncii unde preavizul pentru functii de executie este 15 zile calendaristice si ei prin acea hartie vor sa induplece sa stau mai mult decat termenul prevazut de lege. Nu vor sa ma lase sa plec fiindca in biroul meu este deficit de personal si daca plec le va fi greu, dar si eu sunt nevoit de aproximativ 6 luni sa fac si munca unei colege care este in concediu medical cel putin pana in septembrie 2007, deci ea are concediu medical de 6 luni si mai are inca 6 luni, timp in care sefii au fost constienti si au zis ca trebuie sa aduca inlocuitor pentru ea dar nu s-a facut nimic, lasandu-ma pe mine sa ma descurc cum pot.
Acum, intrebarea mea este cum sa procedez ca sa imi semnez fisa de lichidare pentru a-mi putea lua cartea de munca ? Sa ma interesez mai in amanunt cine este de drept inlocuitoarea sefei mele si sa o rog sa imi semneze. Daca nu vrea sa
semneze rugata, sa o amenint ca o dau in judecata si pe ea (adica inlocuitoarea, in caz ca este cine banuiesc eu) si pe cei 2 care au semnat hartia de amenintare pentru rea vointa si faptul ca nu ma lasa sa imi exercit dreptul de munca in alta institutie ? Mentionez ca am dat un concurs la o institutie si am fost declarat admis pe data de 12.03.2007 si mi-au zis ca trebuie sa vin in 15 zile. :
Problema este ca am foarte mult de lucru in aceasta perioada si nu stiu daca pot sa ma descurc sa termin din motivele mai sus explicate. Cand imi expira preavizul sa fac un memoriu prin care sa justific de ce nu am putut termina toate treburile ? Daca nu vor sa imi semneze ce sa fac, ca trebuie sa merg la locul nou de munca si fara cartea de munca nu am ce face ? Decizia de incetare a CIM mi se va face fara probleme dar fara semnatura sefului pe fisa de lichidare nu pot sa imi iau cartea de munca. E bine sa iau un coleg de la biroul personal sa ma ajute si le explice si celor din directia unde lucrez codul muncii si faptul ca trebuie sa ma lase sa plec cand imi expira preavizul ?


ps: In data de 02.03.2007 am efectuat 2 ore si jumatate de lucru peste program. Nimeni nu a pomenit nimic de vreo plata a acestor ore. I-am trimis un mail sefei de departament care a semnat scrisoarea de amenintare si nu mi-a raspuns nimic. Pot face memoriu justificativ prin care sa le spun ca nu mai stau in preaviz pentru ca nu mi-au platit orele suplimentare si implicit nu au respectat prevederile CIM ?
Mi-au zis de la biroul personal ca cererea de concediu trebuie semnata de sef. Deci, sefa nu o sa semneze in veci cererea mea de concediu. Parerea mea personala este ca aici exista o incalcare a prevederilor codului muncii, dar nu stiu ce sa invoc si cum sa fac ca sa imi iau zilele respective. Practic mi se refuza dreptul dat de o lege numai pe motivul ca o persoana are o ,,ambitie" prosteasca fata de persoana mea.
Stiti ce mi-a zis, ca cica e bataie de joc fata de colegi si companie faptul ca plec si ca nu i-am anuntat mai repede ca plec. Eu nu puteam sa ii anunt ca plec fara sa fiu sigur ca plec. Cand am fost sigur am si dat telefon ca sa spun ca plec. E o absurditate ceea ce zice femeia asta. Invoca tot felul de motive care sincer tin de management firmei care este defectuos si fara comunicare si ma scoate pe mine ,,vinovat" ca vreau sa plec.
Deci , ce ziceti exista o solutie ca sa imi iau zilele alea de concediu ?
Bine, sa zicem ca se poate lua numai cu acordul sefului concediul. Dar, daca sefa, in cazul meu, nu vrea sa semneze cererea de concediu ? Ei imi dau banii, dar odihna cine mi-o da, nu pot sa ii oblig cumva sa imi de-a si zilele de concediu ?
Da, banuiam eu ca se pot lua zilele de concediu ramase. Dar problema este ca lucrez intr-o companie mare si cererea de concediu trebuie semnata de seful de departament care este in alt oras. Asta nu ar fi o problema pentru ca exista fax-uri, dar daca ii trimit cererea nu o semna pentru ca si asa a facut scandal din cauza ca mi-am dat demisia. Intrebarea mea este cum as putea face sa imi iau cele 5 zile de concediu fara semnatura sefului pe cerere ? As vrea ca aceste zile sa le iau in ultimele zile de preaviz.
Buna ziua.
Am o nelamurire.
Azi mi-am dat demisia de la locul de munca. As vrea sa stiu daca in perioada de preaviz pot beneficia de zilele de concediu de odihna la care am dreptul pe acest an la angajator (am dreptul la 5 zile) ?