avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate edyandrei

Activitate edyandrei

Discuție ALCOOL
buna ziua in data de 13 01 2016 m-am acrosat usor de un automobil marca logan. problema este ca consmasem alcool. la venirea politiei au constatat accidentul si m-au insotit la IML. pt recoltarea de probe biologice. desi au incercat sa imi recolteze sange am refuzat si proba de sange si cu echilotestul. as vrea sa stiu daca am nevoie de avocat ce se intimpla mai departe ce pedepse ma asteapta si pe cat timp imi suspenda permisu . va multumesc
Discuție Asigurari auto
buna ziua. pe data de 19-06-2014 am avut un accident. cineva ma lovit in spate la un semafor.am facut amiabila omul recunoscandu-si vina. am ajuns dupa cateva zile la asigurarea lui pt a face dosaru. asigurarea m-a trimis la servis pt constatarea daunelor. totalul repatiilor ridicanduse la 200 miloane adica dauna totala deorece masina mea costa 90 milioane. dupa treisaptamani primesc scrisoare acasa in care imi spune ca asigurarea astra nu acorda despagubire pe cale amiabila, decizia fiind intemeiata pe faptul ca din documente aferente dosarului rezulta ca nu sant intrunite conditiile de raspundere civila a conducatorului asigurat astra. se invoca aceste aspecte intrucat avariile existente la nivelul celor doua autovehicule ce-ar fi fost implicate in evenimentul rutier declarat, nu confirma dinamica declarata de conducatori auto. adica nu este de vina asiguratul astra. si imi spune ca ne judecam in tribunal.ce ar trebui sa fac acum? mentionez ca sant somer si nu am bani de avocat. va multumesc[quo