avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Activitate cataraulioan

Activitate cataraulioan

Discuție grad de rudenie
Vă salut,

Ce grad de rudenie este între mine și bunicul soției mele?

1. Eu nu am frați/surori.
2. Soția mea nu are frați/surori.

Mă interesează în mod direct care ar fi rudele mele de gradul 3.

Întreb fiindcă dețin un SRL, asociat unic și administrator, urmează să dețin o funcție publică și nu doresc să intru în conflict de interese cu statul.

Vă mulțumesc frumos!

Dacă e necesar, pot plăti o consultanță juridică de specialitate.

Discuție Testament
Buna.

Vreau sa va intreb ceva . Tatal meu are inca 5 frati si in zilele urmatoare bunicii mei i-au chemat pe toti la ei acasa sa discute cine va avea casa. Mentionez ca exista la acea adresa , o persoana cu dizabilitati mentale este surdo-mut si el nu poate lua o decizie asupra sa . Deci ceea ce vreau sa intreb este ca : Daca unul din frati sau din surori va lua casa ( cineva va avea casa ) atunci va trebui sa aiba grija si de fratele neputincios, el neavand unde locui si fara putere de decizie asupra sa ? Bunicii mei vor sa ii dea casa uneia dintre surorile tatalui meu, dar aceasta nu ii convine situatia creata ( de a avea grija de el ) , ea vrea doar jumatate din casa ca si un fel de casa de vacanta( ea locuind la 15 km de casa lor) . Bunicii mei avand mult teren , i-au dat chiar langa casa lor teren unuia dintre frati care are casa facuta acolo. Ei, daca el sta asa aproape de ei, si are clar grija de ei si de fratele nevoias cu dizabilitati, nu ar fi corect ca aceasta casa sa fie data lui si toti frati sa fie de acord cu aceasta hotarare ?
Eeeh nu cred ca voi apela la asa ceva, mai bine ma duc si vorbesc cu un psiholog, una doua sedinte. Atata tot, daca ar fi cazul de asa ceva... Oricum, raspunsul la intrebarile mele vor veni in timp.
Salutare , sunt bine , foarte bine ca sa zic asa . A venit nebunul asta in 1 august. Pana acum doar o data am dat ochii cu el si atunci in fata casei mele pe la 1 noapte , vorbeam cu prietena . Bun toate faine, m-am speriat foarte tare cand l-am vazut , dar a venit si a dat noroc cu mine si m-a intrebat ce fac, eu bineinteles crispat tot dacca ma ataca. Dar nu a fost asa ... toate bune.
Ce vreau sa va zic este ca acum, eu nu prea mai ies cu ei ( doar o data ca aveam nevoie de o tigara de la unu de acolo si erau si ei pe acolo. Eu nu mai merg cu ei ( sora lui, el , si inca 2 persoane) . Ei fac gratare, mai merg la suc fara sa cheme si restul trupei pe cei 5 care sunt cu mine ( eu daca nu ies nu iasa nici ei !!). Bun, momentat nu mai vorbesc cu ea deloc, fara telefon, fara nimic, nu mai tin legatura, asa am decis 99% eu si 1 % mama fetei. Doar cu ea mai vorbesc , ea e legatura dintre ea si fiica sa. Atat doar, si nimic altceva. Le-am dat frau liber , duca cum ati spus-o si voi. Am plecat la strand vreo 3 zile dupa aceea am iesit in locatii unde nu ieseau ei, chit ca imi doream. Nu am mai vazut-o de 5 zile, deloc, deloc. Doar cu 4 baieti am mai umblat da asa seara cu masina, in rest ziua doar acasa . Deci toate sunt bune si am scapat de un chin , chit ca ptr ea nu se va termina niciodata, doar asa am povestit cu mama. Nu m-a atacat asa cum a zis, nimica . E fricoss de numa , doar sta si tace acolo pe terasa. dar macar poate ii convine ca ii langa sora-sa si lui ii ajunge...
Bun , acuma va rog sa-mi raspundeti la 2 intrebari : Din moment ce am taiat-o de tot , toate legaturile cu ea in privinta prietenei mele, ce se intampla cu ea acuma ? Adica , daca nu mai vb cu ea la ce se gandeste , sau la ce s-ar putea gandi ea zilele astea si cele viitoare ? Vreau sa zic ca ii era ciuda ca nu am luat-o la strand , dar a zis-o la un prieten asta, dar nici ea nu m-a chemat la gratar zilele trecute.
2. El ce poate credea in acest moment? ca doara m-a amenintat ? crede ca imi este frica de el ? Sau ce poate credea? in acest moment doar cele 2 intrebari legate de ea si el ma intereseaza. Daca stiti ceva, in sensul ca, v-ati gandi la ceva , sa-mi scrieti. Multumesc
cum am zis si mai sus , daca ii iei unui fumator tigara din gura cum va reactiona ? asa si aici daca ii stopezi de tot cu telefoanele ei fiind obisnuiti cu asta de multi ani , ce se va intampla? ca no si fata asta are suflet nui marioneta :P adica nu stie cum va reactiona . daca fuge de acasa ? daca aia daca aia ? asta se gandeste o mama !!! am vb cu ea si vrea odata sa termine cu asta numai nu stie cum . Ca degeaba ia telu si schimba nr ca tot va veni anul viitor in tara si iara de la capat si tot asa .
( din cate am inteles , ar fi frati vitregi...lasati-i sa-si faca singuri de lucru , si dupa trageti singur concluziile ...daca fata chiar ea provoaca ? de unde stiti ce se vorbeste la telefon atunci cand raspunde ? daca intre ei chiar o fi fost ceva...iar acum domnisoara bate in retragere....nu v-i se pare suspect ?)
A fost Clar toti zic asta , de revelion erau tot amandoi si toata lumea zicea ca intre ei chiar e ceva . E dragoste dinaia interzisa zic eu . Ea vrea sa termine asta , ca nu mai suporta atatea lucruri nebunesti s-a saturat si ea. DARRR in subconstientul ei , parca ar mai vrea sa mai dea cateva mesaje cu el . Asta-i greul greu. Ea cum era mica asta o manipulat-o cum a vrut. O vrea numai pentru el numai ca nu o va putea si avea , este imposibil acest lucru.
Inca o chestie , ea plecase la baie si a lasat telefonul acolo , dar erau mesajele sterse , doar 3 am vazut . si in astea 3 scria el catre ea .Te iubesc mult si mie dor de tine ! Si ea a raspuns : BIne .
ei vor sa rupa orice legatura , adica sa opreasca telefonul sa schimbe numarul , dar nu va stii cu va reactiona ea si in mare masura si el . E ca tigarea , daca o iei de la fumator din gura fara voia sa , ori se enerveaza ori face pe nebunul ca nu mai are ce fuma . ASA si aici : e ca un drog zic eu , adica dupa ce vorbesti 6 ani incontinuu , mii de mesaje pe zi, si rupi dintr- data ce poti crede ca se intampla ?
vrea control total asupra fetei e CLAR !!!! cum nu raspunde la telefon cum banuie ca eu ma duc la ea noaptea si ca ii fac ceva , orice dar el numa la asta se gandeste. Ca ea cum nu raspunde nu stie ce face pe unde ii ca de ce nu vb cu el ca de ce asa si nu asa.. E nebunie curata. Nu stiu cum voi face, in sensul ca nu vreau sa fug de un nebun si sa-mi las prietena balta . Da stiti care ii problema > ca nici ea nu e 100% decisa sa termine ACUM CU EL. adica ca vai ca ii e mila ca daca intra in puscarie si restul . e NEBUNIE CURATA. Eu sunt invatat de la scoala sa gandesc logic , dar aici nu am nicio logica fiindca eu nu am trecut prin asa ceva , adica ca frate sa te dai la sora ta fara sa te gandesti la asta , sa mergi ca Voda prin loboda. Trebuie oprit .
Ce vreau sa va spun este ca : prietena mea este la bunici in localitatea de unde sunt si eu, parinti ei locuind la oras la 15 km de aici .El va veni in tara se va caza la un unchi la vreo 2 km de noi si am fost RUGAT de mama ei sa nu o scap pe ea din ochi oric s-ar intampla . Fiindca el va gasi o cheie ca sa intre , si exista posibilitate ca acesta sa o agreseze fizic ( mental nici nu se mai pune problema ) si sa distruga tot si ceea ce am cladit eu cu ea pana in acest moment.
voi reveni cu detalii . Multumesc pentru sprijin . Noapte buna .