avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate CatalinaMaria1964

Activitate CatalinaMaria1964

Buna ziua! As dori sa arendez o suprafata de teren agricol. Exista o durata minima a contractului de arenda , conform legislatiei actuale? Exista o modalitate de a stabili cuantumul arendei, sa zicem procentual fata de veniturile obtinute de arendas? Care ar fi acesta? Exista posibilitatea de a introduce in contract o clauza privind cresterea/scaderea cuantumului arendei functie de inflatie?
Va multumesc.
Practic,nu exista o administratie, cimitirul aparține de primărie. voi adresa o sesizare/solicitare. Multumesc.
Buna ziua! Bunicii mei sunt înmormantati în cimitirul din satul unde au trait. Noi, eu și parintii nu avem posibilitatea de a merge foarte des la mormintele acestora, care nu sunt amenajate/îngradite. Totusi, mormintele sunt vizibile. Anul acesta, la inceputul verii, ajunsi la locul mormintelor, am ramas stupefiati să constatăm că o treime din mormântul bunicii a disparut sub o constructie funerară recent construita peste mormantul vecin al unei alte persoane decedate demult. Nu stim ce sa facem, cui sa ne adresam pentru rezolvarea situatiei.