Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! As dori sa arendez o suprafata de teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! As dori sa arendez o suprafata de teren agricol. Exista ...

Buna ziua! As dori sa arendez o suprafata de teren agricol. Exista o durata minima a contractului de arenda , conform legislatiei actuale? Exista o modalitate de a stabili cuantumul arendei, sa zicem procentual fata de veniturile obtinute de arendas? Care ar fi acesta? Exista posibilitatea de a introduce in contract o clauza privind cresterea/scaderea cuantumului arendei functie de inflatie?
Va multumesc.
Puteți să dați terenul în arendă pe o perioadă minimă de 1 an, dar stabilirea arendei ca procent din producție nu este fezabilă, deoarece nu aveți un control direct la informații. Cel mai bine este să stabiliți arenda în bani, cuantumul arendei putând să fie mărit progresiv pe perioada contractului (în cazul clauzei de continuare tacită a contractului după trecerea perioadei de 1 an).
Se dorește modificarea legislației și încheierea contractului de arenda pe 10 ani cel puțin aceasta era o varianta propusa în Parlament,ar fi bine sa arendati pana se modifica legea,10 ani nu rentează sa blocați un teren..