Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... CONTRACT DE ARENDA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

CONTRACT DE ARENDA

Buna Ziua,

va rog frumos sa-mi aratati un Contract cadru de Arenda in speta pentru arendarea unei suprafete considerabile de pamant ( peste 90 HA ).
mentionez ca sunt mostenitoarea mamei mele care avea incheiat un asemenea contract cu o societate agricola din provincie, contractul este pe o pagina, fara multe clauze, fara legalizare la notar si este specificat ca in cazul in care nu se realizeaza nici o productie de GRAU ( terenul agricol este cultivat cu grau) proprietarul nu primeste nimic.
doresc sa stiu ce drepturi si obligatii am ca si proprietar si de asemeni ce drepturi si obligatii are arendasul.
de asemeni exista cote procentuale din productia realizata pe suprafetele arendate care se cuvin proprietarului si care sunt acestea ?( intre ce limite se situeaza )

va multumesc anticipat!
Drepturile şi obligaţiile arendatorului sunt următoarele:
a) să predea terenul agricol arendaşului la termen şi în
condiţiile stabilite de prezentul contract;
b) să garanteze pe arendaş de evicţiune totală sau parţială,
precum şi de viciile ascunse ale lucrului pe care îl arendează;
c) să nu ia nici un fel de măsuri în legătură cu exploatarea
terenului arendat, de natură să-l tulbure pe arendaş;
d) să controleze oricând modul în care arendaşul exploatează
terenul arendat. Pe timpul controlului, arendatorul va fi însoţit de arendaş sau
de un împuternicit al acestuia;
e) în caz de tulburări ale terţilor în exploatarea normală a
terenului, să acţioneze împreună cu arendaşul, potrivit legii, pentru încetarea
actelor de tulburare;
f) să plătească taxele şi impozitele datorate pentru terenurile
arendate;
g) să îl încunoştinţeze în scris pe arendaş de intenţia sa de a
reînnoi sau nu contractul cu cel puţin un an înainte de a expira prezentul
contract;
h) să primească, la încetarea contractului, terenul care a făcut
obiectul acestuia.
Art.8.- Drepturile şi obligaţiile arendaşului sunt următoarele:
a) să primească terenul arendat la termen şi în condiţiile
stabilite de prezentul contract;
b) să întrebuinţeze terenul pe care l-a arendat ca un bun
proprietar, în condiţiile stabilite prin contract;
c) să menţină potenţialul de producţie şi să nu degradeze
terenul arendat;
d) să nu schimbe categoria de folosinţă a terenului arendat fără
acordul scris al arendatorului;
e) să plătească arenda la termenul şi în condiţiile prevăzute la
cap.V;
f) să ceară acordul arendatorului pentru efectuarea
eventualelor investiţii pe teren;
g) să suporte taxele de redactare şi înregistrare a contractului;
h) în vederea recuperării daunelor produse de calamităţi
naturale, să încheie contracte de asigurare a culturilor, pe care le înfiinţează pe
terenul arendat;
i) să comunice arendatorului şi să solicite acestuia să
intervină în cazurile în care este tulburat de terţi în exploatarea terenului
arendat;
j) să încunoştinţeze în scris pe arendator de intenţia sa de a
reînnoi sau nu contractul cu cel puţin un an înainte de a expira prezentul
contract;
k) la încetarea contractului, are obligaţia de a restitui terenul
arendat în starea în care l-a primit de la arendator;

contractul de arenda se incheie in forma solemna , la notar si trebuie inregistrat la Consiliul Local, in termen de 15 zile de la data incheierii !

In contractul de arenda pot fi inserate alte clauze cu privire la drepturile si obligatiile celor doua parti contractante , in functie de acordul lor de vointa !

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Contractul de arendă nu se încheie în formă solemnă, la notar, ci este valabil ca înscris sub semnătură privată, cu condiţia înregistrării lui, aşa cum s-a arătat. Forma solemnă a contractului de arendă se rezumă la forma scrisă, chiar şi sub semnătură privată.

Nu există cote legele cuvenite arendatorului. Arenda se stabileşte liber între părţi, putînd consta într-o sumă în bani, într-o cotă din producţia realizată sau şi în bani şi în produse.

Cred că era mai util să ne spuneţi care sunt clauzele din contract. Este încheiat pe o perioadă determinată sau este fără termen? E important de ştiut, deoarece contractul de arendare trebuie încheiat pe termen (chiar dacă legea nu mai stabileşte un termen minim). Cum este stabilită arenda? (în funcţie de acesta se va stabili şi problema riscului contractului). Cît timp a trecut de la decesul mamei?

De la decesul mamei au trecut 27 zile.
oricum ultimul contract era din 2006 , nu era inregistrat la notar, era valabil pina la 01.10.2007 .
era stipulat ca inainte cu o luna de expirarea termenului anual trebuie instiitat arendasul de prelungirea sau nu a contractului.
suma trecuta era de 50 lei/ha, nici o alta cota sau altceva nu era trecut, decat ca in conditii meteo nefavorabile de nrealizare a productiei arendasul nu datoreaza nimic.
anul trecut nu a afost prelungit contractul deoarece mama nu era deplasabila in provincie, doar au discutat la telefon, mai mult nu stiu.
Acum urmeaza sa merg eu acolo pt a fi luata pe rol cu pamintul la Fisc ( in urma dobaindirii certificatului de mostenitor ) si am fost contactata de arendas pt problema pamintului.
Probabil ca trebuie sa continui pe aceasta linie ( mama si-ar fi dorit) si nu vreau sa fiu fraierita, stiu de asemeni ca Arendasul ( administratorul societatii agricole ) este extrem de bogat , are societatea si alte anexe de productie amplasate pe pamintul mamei , iar suma care o primea mi se pare mai mult decat simbolica.....

Va Multumesc din suflet!

multumesc mult!
Dacă mama dumneavoastră nu a reînnoit contractul, înseamnă că nu există, la această dată, contract de arendă.

Dar, chiar pesupunînd că ar fi aplicabile prevederile Codului civil referitoare la tacita relocaţiune (ceea ce ar însemna că arendarea a fost prelungită în mod tacit), legea vă conferă dreptul, ca moştenitor al arendatorului, de a continua arendarea în condiţiile stabilite sau de a încheia un nou contract de arendare. Pentru aceasta va trebui să vă adresaţi, în termen de 30 de zile de la deces, arendaşului, comunicîndu-i poziţia dumneavoastră.

Un model de contract de arendare găsiţi la următoarea adresă:

[ link extern ]

Liviu S.Bordaş
Buna Ziua,

Ca de obicei mi-ati fost de mare ajutor !

Mii de Multumiri!