Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CAS pe teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CAS pe teren agricol

Eu am dat in arenda 2 ha de teren agricol. Subventia o ia arendasul, iar eu platesc impozitul pe teren. Cand este vorba sa se dea drepturile ce mi se cuvin prin contractul de arenda incheiat intre noi, se invoca fel si fel de motive: ca productia a fost calamitata si ca nu a fost asigurata (este vina mea ca nu s-au asigurat), ca nu a fost timpul prielnic si multe astfel de motive si ne dau ce considera ei. Am luat si 225 kg grau la ha in conditiile in care productia a fost de peste 3000 Kg. Acum tot noi trebuie sa platim si acel CAS. Oare nu se pun atatea taxe in ideea de a te face sa renunti la teren si cine are bani sa-l cumpere la un pret de nimic?
Pentru veniturile din arenda se va plati CASS (contributia la sanatate), nu CAS (contributia la pensie).
Arendasul trebuie sa respecte prevederile contractuale. Daca nu le respecta, puteti incheia colaborarea.
De acord, CASS, dar de ce tot eu si nu cel care are cele mai mari avantaje de pe urma terenului(arendasul)?. Eu sunt salariat de 40 de ani, nu am platit suficient CASS, in conditiile in care nu beneficiez de nimic la o internare. Tot eu cumpar inclusiv leucoplastul cu care se prinde acul unei perfuzii sau aspirina si algocalminul?