Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TVA pe cereale
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TVA pe cereale

Va rog, daca poate cineva sa ma lamureasca in legatura cu urmatorul aspect:
Am un contract de arenda pentru o anumota suprafata de teren incheiat cu o societate ,,X" S.A.
Astazi , in data ridicarii drepturilor in natura aferente contractului incheiat, la cantitatea stipulatain contract/suprafata arendata mi s-a retinut TVA adica 24%
Concret, in loc sa ridic 1260 kg cereale , am ridicat 1016, diferenta mi s-a precizat ca este TVA care trebuie retinut si probabil varsat de catre societate. Am semnat doar pentru 1016 Kg pe care le-am si ridicat.
Este legala aceasta retinere?Care lege reglementeaza acest aspect?
In zona este un caz singular fiindca nici un alt arendas nu a procedat la retinerea TVA-ului.
Nu este legal domnule acest lucru pt. ca societatea este obligata sa va dea cantitatea stipulata in contractul de arenda a terenului iar dvs. aveti obligatia la plata impozitului pe venit si TVA doar catre stat nu catre societate.Si eu sunt in aceasi situatie ca dvs. cu o societate la care am arendat 1ha pamant iar in fiecare an ridic aceasi cantitate fara alte retineri inafar de impozitul catre stat.
daca ei sustin ca vor vira catre stat TVA-ul retinut mie?. Nu am platit pana acum TVA de cand am contractul de arenda. Daca este o lege recenta puteti sa-mi dati detalii, ca sa sa ma documentez?

Drepturile şi obligaţiile arendatorului sunt următoarele:
a) să predea terenul agricol arendaşului la termen şi în
condiţiile stabilite de prezentul contract;
b) să garanteze pe arendaş de evicţiune totală sau parţială,
precum şi de viciile ascunse ale lucrului pe care îl arendează;
c) să nu ia nici un fel de măsuri în legătură cu exploatarea
terenului arendat, de natură să-l tulbure pe arendaş;
d) să controleze oricând modul în care arendaşul exploatează
terenul arendat. Pe timpul controlului, arendatorul va fi însoţit de arendaş sau
de un împuternicit al acestuia;
e) în caz de tulburări ale terţilor în exploatarea normală a
terenului, să acţioneze împreună cu arendaşul, potrivit legii, pentru încetarea
actelor de tulburare;
f) să plătească taxele şi impozitele datorate pentru terenurile
arendate;
g) să îl încunoştinţeze în scris pe arendaş de intenţia sa de a
reînnoi sau nu contractul cu cel puţin un an înainte de a expira prezentul
contract;
h) să primească, la încetarea contractului, terenul care a făcut
obiectul acestuia.
Art.8.- Drepturile şi obligaţiile arendaşului sunt următoarele:
a) să primească terenul arendat la termen şi în condiţiile
stabilite de prezentul contract;
b) să întrebuinţeze terenul pe care l-a arendat ca un bun
proprietar, în condiţiile stabilite prin contract;
c) să menţină potenţialul de producţie şi să nu degradeze
terenul arendat;
d) să nu schimbe categoria de folosinţă a terenului arendat fără
acordul scris al arendatorului;
e) să plătească arenda la termenul şi în condiţiile prevăzute la
cap.V;
f) să ceară acordul arendatorului pentru efectuarea
eventualelor investiţii pe teren;
g) să suporte taxele de redactare şi înregistrare a contractului;
h) în vederea recuperării daunelor produse de calamităţi
naturale, să încheie contracte de asigurare a culturilor, pe care le înfiinţează pe
terenul arendat;
i) să comunice arendatorului şi să solicite acestuia să
intervină în cazurile în care este tulburat de terţi în exploatarea terenului
arendat;
j) să încunoştinţeze în scris pe arendator de intenţia sa de a
reînnoi sau nu contractul cu cel puţin un an înainte de a expira prezentul
contract;
k) la încetarea contractului, are obligaţia de a restitui terenul
arendat în starea în care l-a primit de la arendator;

Contractul de arenda se incheie in forma solemna , la notar si trebuie inregistrat la Consiliul Local, in termen de 15 zile de la data incheierii !

In contractul de arenda pot fi inserate alte clauze cu privire la drepturile si obligatiile celor doua parti contractante , in functie de acordul lor de vointa deci verificati clauzele scrise in contractul de arenda !;)
Verificati si legea care se refera la contractele de arenda 16/1994.