Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Monument funerar peste mormantul bunicii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Monument funerar peste mormantul bunicii

Buna ziua! Bunicii mei sunt înmormantati în cimitirul din satul unde au trait. Noi, eu și parintii nu avem posibilitatea de a merge foarte des la mormintele acestora, care nu sunt amenajate/îngradite. Totusi, mormintele sunt vizibile. Anul acesta, la inceputul verii, ajunsi la locul mormintelor, am ramas stupefiati să constatăm că o treime din mormântul bunicii a disparut sub o constructie funerară recent construita peste mormantul vecin al unei alte persoane decedate demult. Nu stim ce sa facem, cui sa ne adresam pentru rezolvarea situatiei.
Initial adresati-va administratiei cimitirului respectiv
Practic,nu exista o administratie, cimitirul aparține de primărie. voi adresa o sesizare/solicitare. Multumesc.
Solicitati clarificari la serviciul abilitat sa autorizeze executia de lucrari in cadrul cimitirului