avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate Viorica_vladimirovna

Activitate Viorica_vladimirovna

Buna ziua,

Sunt nascuta in Moldova si de 9 ani sunt pe teritoriul Romaniei ca si student, dintre care 5,5 ani sunt casatorita cu un cetatean roman.

Stiind ca am drept de dobandire a cetateniei Romane, mi-am pregatit tot dosarul cu acte pentru cetatenie. Saptamana trecuta am fost la Oficiul de Imigrari pentru a obtine dovada precum ca sunt casatorita de 5 ani. Insa domnii politisti de la Imigrari mi-au spus ca nu pot sa depun actele pana nu aplic mai intai pentru permis de sedere permanenta.

Eu am Cartea de Rezidenta pentru membrii de familie ROU si nu cred ca trebuie sa mai aplic din nou pentru aceleasi acte pe care le-am depus deja 5 ani in urma, pentru ca dansii mi-au sugerat sa depun exact aceeasi lista pe care am mai depus-o 5 ani in urma pentru obtinerea Cartii de Rezidenta.
Mentionez ca inainte de a pleca la Oficiul de Imigrari am fost la Biroul pentru Cetatenie din Timisoara si doamna mi-a zis ca aveam dosarul in ordine, chiar s-a uitat la Cartea de Rezidenta si a zis ca e in regula, doar ca domnii de la Imigrari imi comunica alte lucruri.

Va multumesc foarte frumos pentru clarificari.

Cu stima,
V. P.
Răspuns la discuția Obtinere cetatenie romana
Multumesc din nou de raspunsul dvs.
As vrea sa stiu ce acte ar trebui sa pregatesc sa prezint atunci cand se implinesc acesti 5 ani de casatorie. Imi puteti spune, va rog, lista cu ce acte ar trebui sa contina dosarul in momentul depunerii cererii?
Va multumesc inca o data.

Cu deosebit respect,
Viorica
Buna ziua,

Sunt nascuta in Rep. Moldova si de 8 ani sunt pe teritoriul Romaniei ca si student, dintre care de 4 ani sunt casatorita cu un cetatean roman. Intrebarea mea este: Pot depune cerere de obtinere a cetateniei romane in acest caz sau e nevoie sa astept inca un an sa am 5 ani impliniti de casatorie si apoi sa aplic?

Va multumesc anticipat pentru raspuns =D>