Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dobandire cetatenie Ro
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dobandire cetatenie Ro

Buna ziua,

Sunt nascuta in Moldova si de 9 ani sunt pe teritoriul Romaniei ca si student, dintre care 5,5 ani sunt casatorita cu un cetatean roman.

Stiind ca am drept de dobandire a cetateniei Romane, mi-am pregatit tot dosarul cu acte pentru cetatenie. Saptamana trecuta am fost la Oficiul de Imigrari pentru a obtine dovada precum ca sunt casatorita de 5 ani. Insa domnii politisti de la Imigrari mi-au spus ca nu pot sa depun actele pana nu aplic mai intai pentru permis de sedere permanenta.

Eu am Cartea de Rezidenta pentru membrii de familie ROU si nu cred ca trebuie sa mai aplic din nou pentru aceleasi acte pe care le-am depus deja 5 ani in urma, pentru ca dansii mi-au sugerat sa depun exact aceeasi lista pe care am mai depus-o 5 ani in urma pentru obtinerea Cartii de Rezidenta.
Mentionez ca inainte de a pleca la Oficiul de Imigrari am fost la Biroul pentru Cetatenie din Timisoara si doamna mi-a zis ca aveam dosarul in ordine, chiar s-a uitat la Cartea de Rezidenta si a zis ca e in regula, doar ca domnii de la Imigrari imi comunica alte lucruri.

Va multumesc foarte frumos pentru clarificari.

Cu stima,
V. P.
Buna ziua,
Ce termen are cartea de rezidenta? Pana la dobandirea cetateniei trebuie sa fie in termen de valabilitate, daca expira in curand sau a expirat deja nu cred ca veti obtine adeverinta de la IGI fara un nou permis.
Probabil doamna se referea la restul actelor din dosar.

Verificati lista:
[ link extern ]