Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere cetatenie romana
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere cetatenie romana

Buna ziua,

Sunt nascuta in Rep. Moldova si de 8 ani sunt pe teritoriul Romaniei ca si student, dintre care de 4 ani sunt casatorita cu un cetatean roman. Intrebarea mea este: Pot depune cerere de obtinere a cetateniei romane in acest caz sau e nevoie sa astept inca un an sa am 5 ani impliniti de casatorie si apoi sa aplic?

Va multumesc anticipat pentru raspuns =D>
in calitate de cetatean al republicii Moldova aveti si posibilitatea sa redobanditi cetatenia romana daca cel putin unul din autorii dvs... parinti, bunici sau strabunici au fost cetateni romani...

Art. 8
(1) Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani

Cred ca ar fi mai bine sa asteptati inca un an. Daca nu ati avut efectiv domiciliul in Romania in toata perioada ci doar rezidenta, ar fi pacat de atata umblatura ca sa fiti amanata pentru la anul.

Procedura de redobandire mi se pare mai complicata pentru ca e nevoie de copii legalizate dupa actele de stare civila (certificate de nastere, casatorie sau deces) ale ascendentilor care au fost cetateni romani insa desigur utilizatoarea are si aceasta optiune.
Ares-3, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc din nou de raspunsul dvs.
As vrea sa stiu ce acte ar trebui sa pregatesc sa prezint atunci cand se implinesc acesti 5 ani de casatorie. Imi puteti spune, va rog, lista cu ce acte ar trebui sa contina dosarul in momentul depunerii cererii?
Va multumesc inca o data.

Cu deosebit respect,
Viorica
Aveti detalii despre procedura aici:
[ link extern ]
iar despre actele necesare aici:
[ link extern ] /