Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cetatenie romana
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cetatenie romana

Buna seara! Sunt o cetateana a Republicii Moldova si sunt casatorita cu cetatean roman de 6 ani.Avem doi copii impreuna,unul nascut pe teritoriul Romaniei.De trei ai si citeva lui locuim in Romania fara sa fi iesit di tara,dar pina acum trei ani am fost plecati in strainatate de unde reveneam o data la 6 luni.Am carte de rezidenta valabila 5 ani,care a expirat,dar am depuis actele necesare pentru prelungire si as vrea sa stiu cind pot sa merg sa depun actele pentru cetatenie romana in urma casatoriei,cu ce acte trebuie sa ma prezint si unde.Multumesc anticipat!:))
gi-jane2, moderator
Nu indepliniti conditiile pentru redobandirea cetateniei? Parinti, bunici romani? Tinand cont ca n-ati stat continuu pe teritoriul romanesc e posibil sa nu vi se primeasca actele pentru dobandire.

Documente dobandire cetatenie:
[ link extern ]

Documente redobandire cetatenie
[ link extern ]