avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate necula_calita

Activitate necula_calita

Buna ziua. Va rog foarte mult sa imi spuneti si mie daca am primit decizia de pensionare la limita de varsta , am un termen in care sa anunt angajatorul de primirea acesteia? Mentionez ca dupa indeplinirea varstei de pensionare am mai lucrat in continuare cu acordul angajatorului. Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca eu am inscrise in carnetul de munca toate informatiile pentru locul de munca si perioada lucrata cu salariul de incadrare respectiv( vorbesc de perioada inainte de 1 aprilie 1992) mai trebuie sa depun la dosarul de pensie adeverinte pentru sporul de vechime daca nu este trecut in carnetul de munca? Am citit in anexa 15 a normeler de aplicare a legii pensiilor 263/2010 care se refera la sporul de vechime si care spune ca pentru perioada datei de 1 aprilie 1992, sporul de vechime in munca se calculeaza automat , potrivit art. 165 alin.3 din legea 263/2010 .Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua , va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns . Lucrez in invatamant sunt cadru didactic auxiliar si as vrea sa stiu daca pot trece pe urmatoarea treapta de salarizare daca ultima data am trecut in anul 2007? Sunt laborant informatica II si as vrea sa trec pe laborant I . Va multumesc anticipat pentru raspuns . O zi buna .