avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate krisztina882

Activitate krisztina882

Buna dimineata! Intrebarea mea este daca este legal ca politia rutiera sa retina permisul unul strain din Olanda pt.depasirea vitezei si sa ceara ca a doua zi sa depuna declaratie notariala cu data cand paraseste tara si in ziua respectiva primeste inapoi de la seful politiei locale in timp de 15 zile altfel se returneaza la Ambasada tarii respective. Dupa 15 zile pers.respectiva nu ate voie 90 de zile sa conduca pe teritoriul Romaniei. Vreau sa mentin ca agentii nu preau stiau engleza si nu s-a explicat nimic din cea ce eu v-am descris numai dupa interventia mea. Respectivul are si pasaport de Diplomat. Eu asa stiu ca nici o tara nu are voie sa retina act care apartine unei tari straine. Va multumesc
Va multumesc frumos pentru informatie, m-am linistit
Da sigur este cu ordin judecatoresc, birou de insolventa am platit, si Orange a trimis parca din 2012 instiintari, va spun ca nici nu mai tin minte pe ce suma originar, probabil o ultima factura dar a ajuns la suma peste 3500 lei.Eu asa stiam sau credeam ca daca firma nu exista nu au ce face ca nu am avut datorie la furnizori numai la stat si nu sunt de acord sa platesc aceadta suma. Ajunge in vorba sa spun ca e al sotului si sa arat certifivatul de cadatorie din strainatate?
Adevarul ca nu mai stiu daca in forma de chirie, dar era mentionat o camera ca loc de sediu. Nu am conturi in Romania, nici masina numai casa e jumatate pe numele meu, jumatate pe numele copiilor de la primul sot primind cu donatie de la tata lor.Nu am dovada scrisa ce e bunul sotului sa ce este al meu. Dar nu numai administrator care a facut fraude se poate lua la raspundere cu bunuri proprii? Si la sfarsitul anului 2011 oficial firma sa desfiintat. Poate daca ma angajez cu salar vor face proprire pe salar. Dar ma pot trezi cu executor la usa?
In anul 2011 am desfiintat o firma srl in insolventa. Intre timp am fost plecata in strainatate, m-am casatorit si acum ne-am intors cu sotul in casa mea cu bunurile lui , unde era si sediul firmei. IAm primit de acum un an amenintari cu executare din partea firmei Orange pt o factura neplatita, bineinteles cu penalitati si cu extra cheltuieli juridice.Intrebarea mea este ,daca se poate executa pe bunuri personale fiind fostul sediul scris pe locuinta? Nu am avut pe inventar deja bunuri, nici mobiliare nici imobiliare. Va multumesc