avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate florinemil

Activitate florinemil

Buna ziua, am si eu o problema la societatea la care lucrez. Sunt tehnician desi am fost acum 5 ani pus ca gestionar printr-o decizie, stabilita si cu acordul meu. Toate bune si frumoase, pana saptamana asta cand directorul de sucursala a decis, chiar daca am refuzat in nenumarate randuri, sa ma mute fortat si sa lucrez si in cadrul departamentului de aprovizionare, fara nici o decizie si fara nici un beneficiu. Am incercat sa refuz, sa explic prin sefa de la financiar deoarece a avut-o ca intermediar verbal pana azi, ca nu e in interesul meu sa lucrez si la aprovizionare si ca nici nu scrie in fisa postului personala, dar am inceput sa primesc amenintari din partea lui cu urlete prin intermediul telefonului, nu m-a lasat sa vorbesc si mi-a trantit si telefonul in nas. Am fost si am asistat la aprovizionare de..nevoie, si maine voi face la fel, dar persoana care lucreaza la aprovizionare intra in concediu de luni si cred ca vor sa ma puna sa lucrez in timpul concediului in locul acelei persoane, fara nici o decizie, proces verbal, etc... Ce pot face in aceasta situatie?
Da, ma uit pe portal de ceva timp si e totul in regula. Nu stiu oricum cat de repede se aduce la zi. Intr-adevar nu am fost notificat iar contractul voi incerca sa mai merg la un avocat sa se uita mai atent si el, desi nu e specificat ca BRD poate recurge la recuperarea creitului restant prin mijloacele pe care le crede de cuviinta :), ci prezinta doar metodele pe care trebuiau sa le aplice..si nu spune nimic de alte firme sau predare..
Buna ziua, ma numesc Florin si am cateva nelamuriri legate de situatia mea financiara.
Am doua credite de consum la Brd, pe care mi le-au acordat in 29.02.2008 si 26.11.2008. Datorita problemelor financiare ale societatii la care sunt angajat si acum, si numarul de salarii pe care nu le-am primit conform CCM, ci in rate (da, salariu in rate..) nu mi-am mai putut plati aceste doua credite. Ultimile plati au fost efectuate la data de 06-09-2010 pentru creditul din 29.02.2008 si 23-08-2010 pentru cel din 26.11.2008. Cel putin asa imi arata in situatia de la biroul de credite din data de 14.08.2014. Doresc sa precizez ca la inceput de tabel imi dau alte date, si anume Data primei restanţe: 31-07-2011 pentru creditul de pe 29.02.2008 si Data primei restanţe: 17-11-2012 pentru cel din 26.11.2008. Mai mentionez ca momentan amandoua sunt cu Categorie de întârziere crt: G si starea lor este: Cont dat la colectare interna sau externa, si anume la Kruk international care bineinteles, imi cer alte sume, mai mari, si imi tot cresc dobanziile si imi trimit lunar amenintari. Luna asta mi-au trimis reclamele doar. Doresc sa stiu care ar fi data de la care a inceput termenul de 3 ani pentru prescrierea datoriilor. Pentru ca am mai avut popriri si nu inteleg de ce, daca pot din punct de vedere legal, nu mi-au pus poprire nici acum pe salariu.
In contractul meu de credit nu scrie nimic legat de preluarea datoriilor de catre alta firma, sunt credite de nevoi personale fara giranti.
Multumesc si astept ajutorul dumneavoasta. :sorry: