avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate gabriel999

Activitate gabriel999

Multumesc pentru raspuns.

Societatea are cod TVA doar pentru livrari intracomunitare (isi pastreaza rgimul de scutire pt. firme mici in Romania).
Cred ca am fost putin confuz in ceea ce priveste "VIES" si "CIF". Am rugamintea sa clarificam, daca am inteles bine:

In cazul prestarii de servicii electronice catre PF din alte tari UE:
A. Societatea foloseste "CUI" ("Codul Unic de Inregistrare" de pe Certificatul de inregistrare al firmei)?
B. Pe factura intocmita in EUR (net + TVA) se mentioneaza, in rubrica separata, valoarea TVA din tara respectiva in EUR si echivalentul in lei la cursul din data emiterii facturii?

In cazul prestarii de servicii electronice catre firme cu cod VIES din alte tari UE:
A. Societatea foloseste codul "VIES" obtinut pt. inregistrare in ROI?
B. Societatea factureaza in EUR, fara TVA, mentionand "Taxare inversa" pe factura?

Multumesc anticipat,
Gabriel
Buna seara si La Multi Ani!

Conform ultimelor modificari ale Codului fiscal, inteleg ca scutirea TVA - art. 152 - pentru o firma mica inregistrata in Romania (inclusiv in ROI) nu mai este valabila pentru prestarile de servicii electronice catre persoane neimpozabile TVA din alte tari membre EU (exemplu: catre persoane fizice).

In acest context, apar urmatoarele intrebari:

1) Cum trebuie sa intocmeasca o firma (SRL, intreprindere mica, scutita de TVA) factura catre o persoana neimpozabila din alta tara UE? Cu sau fara TVA?

2) La facturare, firma va trece pe factura codul din VIES sau CIF din autorizatia de functionare?

3) Societatea isi poate pastra regimul de intreprindere mica, scutita de TVA, pentru prestarile de servicii electronice in Romania?

4) Exista vreo modalitate sigura, acceptata de ANAF, prin care societatea poate dovedi care este tara de origine a clientului neimpozabil (locul prestarii serviciului electronic)?

Multumesc anticipat,
Gabriel

Multumesc pentru raspunsuri,

Toate cele bune,
Gabriel
Uf! Iar devine "nebulos". Eu intelesesem ca pentru prestarea de servicii de catre un SRL catre orice client European din afara Romaniei care nu are cod VIES, locul prestarii se considera Romania, conf. Art. 133 (3), iar in acest caz, SRL ar avea scutire TVA (TVA zero pe factura), conform art. 152 (1). SRL ar folosi la facturare codul fiscal (nu codul VIES).

In cazul in care acel client ar avea cod VIES, atunci ar fi "taxare inversa", deci, din nou, TVA zero pe factura - doar mentionarea textului "taxare inversa". SRL ar folosi la facturare codul VIES.

Haideti sa incercam sa judecam invers: Care este situatia in care o SRL care beneficiaza de scutire TVA conf. art. 152 (1), are obligatia de a emite factura cu TVA (deci, sa plateasca TVA) si care ar fi articolul (articolele) care prevad aceasta situatie?

Multumesc,
Toate cele bune
Multumesc pentru raspuns.
Si mie mi se pare logica aceasta varianta; sper sa nu apara vreo alta interpretare neasteptata.

Toate cele bune,
Gabriel
Da, multumesc pentru raspunsuri, este acel punct "C".

Mai indraznesc o data sa ating problema controversata a facturarii de catre scutiti (art. 152) catre clienti UE fara cod VIES: cu sau fara TVA? Alternativa:

1. Conform art. 133 alin. (3), locul prestarii serviciului de mai sus s-ar considera a fi Romania (nu statul de origine a clientului), de unde ar rezulta:
2 . Conform art. 126 alin. (1), operatiunea de prestare servicii ar fi o “Operatiune impozabila in Romania".
3. Conform art. 152 (1), societatea din Romania beneficiaza de “Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici” si “poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1)”, adica tocmai pentru operatiunea pe care o discutam.

Deci: s-ar putea si fara TVA?

Multumesc,
Gabriel
Buna ziua,

Nu stiu daca un mesaj atat de vechi mai este urmarit de cineva, dar... Care este articolul de lege care obliga un SRL scutit de TVA (conf. art. 152 - sub plafonul de 220.000 RON) sa se inscrie in ROI?

Multumesc anticipat,
Gabriel
Buna Ziua,

Din cate am inteles din discutiile pe diverse forumuri, o societate SRL (vanzare de licente IT) care aplica scutirea de TVA conf. art. 152 Cod Fiscal (vanzari sub plafonul de 220.000 RON) are obligatia de inscriere in ROI, daca livreaza servicii catre clienti din tari Europene (altele decat Romania), chiar daca NU realizeaza achizitii intracomunitare.

Am rugamintea sa ma ajutati sa gasesc articolul (sau succesiunea de articole) din legislatia din Romania care specifica aceasta obligatie de inscriere in ROI a societatilor scutite de TVA, in cazul prestearii de servicii catre clienti din Europa; dupa aprox. 3 ore de cautare, nu am reusit sa gasesc aceste articole.#-o

Multumesc anticipat,
Gabriel
Multumesc pentru raspuns si imi cer scuze daca par prea insistent; de fapt, nu vreau sa creez bataie de cap, caut doar sa clarific practic ce trebuie sa fac, in conditiile in care nu sunt profesionist in materie de fiscalitate.

Art. 126 si Normele aferente par a se referi si la unele operatiuni intracomunitare cu “locul” prestarii considerat a fi Romania; nici art. 133 / 152 nu specifica clar ca s-ar limita la operatiuni in Romania. Nu am reusit inca sa identific sectiunea din Codul Fiscal care se refera numai la operatiuni intracomunitare, inlocuind astfel art. 126 / 133 / 152 care s-ar aplica doar pentru operatiuni in Romania.

Pentru a simplifica si a evita o lunga discutie profesionala pe articole de cod fiscal (cu care personal nu sunt obisnuit), propun sa analizam rapid urmatoarea situatie teoretica:

O societate din Romania neplatitoare de TVA si inscrisa in ROI vinde licente IT pentru utilizare de soft-uri (si) catre clienti din UE fara cod valid in VIES, fara a trece TVA pe factura (zero TVA, vanzari sub 220.000 RON/an). Un control fiscal ulterior obliga societatea sa plateasca retroactiv TVA pentru aceste vanzari, impreuna cu penalizari / dobanzi pentru intarziere si alte amenzi aferente.

Intrebarea este: Cu ce articole de Cod Fiscal vor motiva inspectorii sanctiunea (articole care vor trebui mentionate si in cuprinsul procesului verbal de control)?

Multumesc,
Gabriel
Intr-o incercare de a documenta speta, am citit sumar cateva prevederi din Codul Fiscal. Astfel, s-ar putea incerca si o alta incadrare a prestarii de servicii de catre o societate scutita de TVA din Romania, catre un client EU fara cod TVA in VIES:

1. Conform art. 133 alin. (3), locul prestarii serviciului de mai sus s-ar considera a fi Romania (nu statul de origine a clientului), de unde ar rezulta:

2 . Conform art. 126 alin. (1), operatiunea de prestare servicii ar fi o “Operatiune impozabila in Romania".

3. Conform art. 152 (1), societatea din Romania beneficiaza de “Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici” si “poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1)”, adica tocmai pentru operatiunea pe care o discutam.

4. Mai mult, Art. 152 alin. (8) b) spune: “Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire nu are voie să menţioneze taxa pe factură sau alt document”. Asadar, s-ar putea ajunge si in situatia in care trecem TVA pe factura de vanzare servicii, platim TVA la stat, apoi suntem amendati pentru ca nu aveam voie sa trecem TVA pe factura….

Ca urmare a unui asemenea rationament, ar parea ca societatea din Romania care beneficiaza de scutire conform art. 152, ar putea sa factureze fara TVA si pentru cazul livrarii de servicii catre un client EU fara cod TVA in VIES.

Cu ce articole de Cod Fiscal ar putea un inspector fiscal sa anuleze rationamentul de mai sus?

Multumesc anticipat,
Gabriel