Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Servicii electronice - factura UE, scutire forme mici
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Servicii electronice - factura UE, scutire forme mici

Buna seara si La Multi Ani!

Conform ultimelor modificari ale Codului fiscal, inteleg ca scutirea TVA - art. 152 - pentru o firma mica inregistrata in Romania (inclusiv in ROI) nu mai este valabila pentru prestarile de servicii electronice catre persoane neimpozabile TVA din alte tari membre EU (exemplu: catre persoane fizice).

In acest context, apar urmatoarele intrebari:

1) Cum trebuie sa intocmeasca o firma (SRL, intreprindere mica, scutita de TVA) factura catre o persoana neimpozabila din alta tara UE? Cu sau fara TVA?

2) La facturare, firma va trece pe factura codul din VIES sau CIF din autorizatia de functionare?

3) Societatea isi poate pastra regimul de intreprindere mica, scutita de TVA, pentru prestarile de servicii electronice in Romania?

4) Exista vreo modalitate sigura, acceptata de ANAF, prin care societatea poate dovedi care este tara de origine a clientului neimpozabil (locul prestarii serviciului electronic)?

Multumesc anticipat,
Gabriel

In mod normal, pt o firma inregistrata in scopuri de tva + ROI
1. Se inregistreaza pe site ul anaf in sistemul de aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
Factureaza valoarea neta + TVA de unde este Persona neimpozabila (statul respectiv)

2. codul din VIES care este egal cu CIF
3. Da
4. Factura, plata(extras daca exista)

Dar.. dvs aveti un cod de tva doar pt achizitii/livrari intracomunitare, nu?
Daca este asa, cand facturati PF din UE folositi doar CIF( fara TVA). Codul de tva este pt facturi catre platitori de TVA din UE( cu cod valid in VIES)....
Vlajoaga Robert Mihai PFA, Consultant fiscal
Multumesc pentru raspuns.

Societatea are cod TVA doar pentru livrari intracomunitare (isi pastreaza rgimul de scutire pt. firme mici in Romania).
Cred ca am fost putin confuz in ceea ce priveste "VIES" si "CIF". Am rugamintea sa clarificam, daca am inteles bine:

In cazul prestarii de servicii electronice catre PF din alte tari UE:
A. Societatea foloseste "CUI" ("Codul Unic de Inregistrare" de pe Certificatul de inregistrare al firmei)?
B. Pe factura intocmita in EUR (net + TVA) se mentioneaza, in rubrica separata, valoarea TVA din tara respectiva in EUR si echivalentul in lei la cursul din data emiterii facturii?

In cazul prestarii de servicii electronice catre firme cu cod VIES din alte tari UE:
A. Societatea foloseste codul "VIES" obtinut pt. inregistrare in ROI?
B. Societatea factureaza in EUR, fara TVA, mentionand "Taxare inversa" pe factura?

Multumesc anticipat,
Gabriel