avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate dreamer_daniel

Activitate dreamer_daniel

Răspuns la discuția Propunere de angajare dubioasa
Buna,
Eu m-am angajat in strainatate si le-am trimis CI doar dupa ce am trecut interviul. Referitor la contul IBAN, ceva nu miroase bine, pentru ca daca te-ai agaja la ei, automat o sa ai cont bancar in tara aceea si nu ar trebui sa le dai in avans contul. Dupa cum ai povestit, ei ar fi interesati sa spele niste sume de bani prin contul tau.
Faptul ca ti-au cerut sa maresti limita de tranzactionare la minim 5000 euro? Ce presupune aceasta limita? Din cate stiu, pot intra si iesi sume foarte mari, dintr-un cont bancar, fara o limita anume. Poate acea limita se refera la un anume debit direct din contul tau, sau STANDING ORDER sau DEBIT DIRECT. Poate cu ajutorul CI tale si datelor din IBAN, sa realizeze un DEBIT DIRECT din contul tau catre contul lor: lucrul acesta se face prin completarea unei hartii, cu toate datele tale si semnatura ta pentru ca esti de acord. Prin urmare, sa nu le trimiti semnatura ta.
Ai verificat pe internet daca firma aceea, agentia de imobiliara, exista? Ar trebui sa aibe un website ceva.
Eu pentru orice eventualitate mi-as inchide contul la banca si imi deschid la alta banca.
Doi....as vorbi la o sectie de politie despre ce s-a intamplat, pentru ca in cazul in care apar miscari aiurea prin contul bancar si transferuri de bani .... sa nu fi vazuta drept complice (lumea e plina de ciudati, iar cei din strainatate se tin de multe smecherii).
Trei...ca fapt divers, eu aveam cont pe voyo.ro....acest website imi lua cate 4 euro/luna din cont, iar cei de la banca nu puteau vedea faptul ca imi erau retrasi banii automat si nu au putut sa imi blocheze aceasta tranzactie...... .
Sa speram ca esti intr-o situatie optimista.
Sa inteleg ca nu ar putea repara anumite vehicule ca liber profesionist fara a avea un service auto.

Multumesc pentru raspuns,
O seara buna!
Buna ziua,
Ma intereseaza sa infiintez un PFA pentru tatal meu care momentan lucreaza ca mecanic auto.
Ideea ar fi ca el sa realizeze repararea vehiculelor si utilajelor grele la adresa clientului, folosindu-se de un autoturism pick-up cu care o sa se deplaseze unde este nevoie, inclusiv in paduri pentru repararea tractoarelor, si folosind sculele si dispozitivele verificatoare proprii, plus alte activitati de lacatus mecanic.
Am gasit in codul CAEN, codul G 4520 Intretinerea si repararea autovehiculelor. Nu sunt familiarizat cu procesul. Tatal meu are diploma de mecanic auto (banuiesc ca nu are nevoie de alte certificari) si cu toate acestea are nevoie de autorizatie de la RAR pentru reparare si intretinere autovehicule? Am trimis un email la RAR sa intreb daca as putea infiinta un service mobil, se pare ca nu este permis legal pentru ca nu ar indeplini anumite standarde legale. Daca aleg CAEN G 4520, poate tatal meu sa lucreze legal si corect ca PFA? Mentionez faptul ca si acum face reparatii pe teren, in schimb este angajat la un service auto ...

Va multumesc pentru opinii si sfaturi,
Daniel
Răspuns la discuția Santaj cu poze si filmulete sexy
Multumesc pentru raspunsuri, o sa ii transmit toate detaliile. O seara placuta!
Răspuns la discuția Santaj cu poze si filmulete sexy
Multumes pentru detalii. O sa ii explic.
Salut,
Sper ca nu deschid un nou subiect pe tema asta. Astazi am fost contactat de o prietena apropiata ca are o problema: acum un an, a intretinut relatii sexuale cu un baiat de 23 ani, ea fiind minora. Acum, fiind despartiti, acest tip s-a trezit ca are niste poze si filmulete cu ea pe care vrea sa le faca publice si amenintand-o ca o sa afle toata lumea "ce fel de fata e". Ce ar trebui sa faca? Ce sfat sa ii dau? Eu ma gandeam sa incerce sa aibe niste dovezi, in scris, mesaje, email-uri, orice.....si apoi sa depuna plangere la politie?
Multumesc pentru sfaturi :).