avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate adrian_george

Activitate adrian_george

Răspuns la discuția Vecini violenti
Daca mai doriti informatii luati legatura cu mine pe privat, nu sunt prea multe solutii legale si deci nici pe forum, din pacate.
Răspuns la discuția Vecini violenti
DACA se unesc mai multe familii deranjate aveti o sansa. Nici plangerile la superiori nu va ajuta daca nu sunteti hotrarati.
Odata depusa plangere SCRISA la politie va puteti astepta la represalii din cele mai ciudate.
Deasemenea unii din vecini pot sa renunte si sa ramaneti singuri in demersuri.
In general romi folosesc diferite metode care mai de care mai ingenioase de a va face sa renuntati la plangeri, daca se aduna si cu prieteni de-ai lor o sa fie probleme serioase.
Politia nu are suficienta autoritate sa va ajute. Politia este constituita din oameni care pentru un salariu mizer nu isi pun in pericol viata si familia, vor evita sa va ajute.

Romii stiu ca nu-i derajeaza nimeni daca nu isi platesc amenzile asa ca va vor rade in nas. NU se sperie de puscarie, au experienta.

Singurele solutii este sa filmati si sa inregistrati ce fac aceia si sa depuneti plangeri SCIRSE peste plangeri SCRISE, local si la superiori.
Aveti in fata niste "oameni" carora nu li se aplica legile statului roman si trebuie sa studiati cu atentie demersurile.

Deci doar sunat la 112 dupa ce mai multi vecini sunteti deacord sa sunati (eu am fost amenintat de politie ca ma vor amenda pe mine data viitoare, adica sa nu sun la 112 pentru ca ma simt eu deranjat, poate sunt mai sensibil). Nu stati aproape de ei(romi) sa nu va agreseze fizic, sunt lasi si ataca pe la spate.

Va urez succes si nervi de otel.
Vin cam in 50 de minute. E suficient sa ii anunte cei de mai sus de strada cu un sms si atunci iau eu amenda. Si eu nu vreau sa vina de 3 ori politia ci sa demonsterz zilnic, zgomotul.
Am o intrebare: de ce toti politistii imi spun ca pana la ora 22 au dreptul sa asculte la orice nivel muzica?
"Se alica Legea pe care vecinul o incalca este Legea nr.61/1991
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;" in alte conditii?
De ce in lege avem si punctul 25 si 26? Oare ca la 26 se specifica muzica insemna ca e voie pana la 22 si nu se aplica pct 25?

Mi se pare aberant.
Am inteles, depun pe linie ierarhica mai sus plangeri si sesizari.
Vedem ce se intampla.

Multumesc.
Am facut sesizari si scrise si verbale, degeaba. Initial am vorbit omeneste si la politie ca sa nu fac probleme vecinlui.
Daca filmez si inregistrez, este pe proprietatea dansului, si legal nu am voie.
Buna ziua,
locuiesc la casa si am o problema cu un vecin. Dansul asculta muzica cu boxele in curte, zi sau noapte. Problema dureaza de 1 an si s-a acutizat.
Am apelat la politie dar se pare ca nu doreste sa-l deranjeze pe acel vecin, spun ca nu au ce sa-i faca, chiar imi sugereaza ca ma amendeaza pe mine pentru solicitari nefondate.
Cum pot eu in mod legal sa adun probe si sa dovedesc ce imi face acest vecin, intr-un proces civil pentru daune?
Chiar nu exitsa vreo modalitate sa il fac sa se opreasca?
Daca il inregistrez audio sau video pot pati ceva?