avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate danielaale

Activitate danielaale

Acum am inteles, deci, nu pot face nici macar declaratia acum, va multumesc
Va multumesc, inclin spre instanta tutelara, care ar fi primii pasi spre aceasta actiune? prima declaratia la notariat si apoi avocat s a m d? multumesc inca o data
fetita are doar doi anisori, as dori sa-mi recomandati pe cineva din iasi care m-ar putea ajuta in intocmirea unui testament sau sa dau spre administrare altcuiva patrimoniul in cazul in care fetita minora fiind intra automat sub tutela tatalui, unui,,tata'' profitor. Daca s-ar putea da tutela unei alte persoane decat tatalui trecut din certificat.
,,Partenerul'' cu care am o fetita, nefiind vreodata casatorita cu acesta, are intentia sa beneficieze de bunurile mele doar pentru ca este trecut ca tata in certificatul de nastere, asta, bineinteles in cazul decesului meu. As dori un raspuns, va rog frumos daca acest individ , in cazul decesului meu sau decesului fetitei (doamne fereste) care mosteneste bunurile mamei sau a ambelor, daca acest individ care foloseste fetita in intentiile lui meschine, ar putea sa raman acu toata munca mea. Multumesc frumos|
Răspuns la discuția Tata nerecunoscut
Dupa declaratia de recunoastere a copilului la starea civila, autoritatea tutelara se subantelege automat sau va fi nevoie de o hotarare judecatoreasca? Cu alte cuvinte nu voi putea parasi tara fara acordul lui in cazul unei calatorii in afara tarii?
Răspuns la discuția Tata nerecunoscut
Va multumesc dar mai am o teama, poate nejustificata, nu am incalcat drepturile fetitei de a avea un tata, refuzand trecerea lui la parinte? El doreste sa faca testul de paternitate si sa obtina acest drept prin orice mijloace. Multumesc inca o data
Din precautie, nu l-am trecut pe tatal fetitei mele pe cerrificatul de nastere, are comportament agresiv si nu face nimic sa echilibreze relatia pentru binele fetitei. As dori sa stiu daca, trecandu-l in certificatul de nastere al copilului nostru, pentru ca insista prin amenintari, ar putea sa se foloseasca de acest drept si de copil pentru interesele lui personale si sa ma deposedeze de patrimoniu si de copil. Amenintari exista, intentia de a ma deposeda de propriile bunuri si de a-mi cere pensie alimentara in caz ca va reusi sa ia el fata, e la fel de reala, vrea sa ma poarte prin tribunale cu toate ca nu are posibilitati financiare s-o creasca din cauza imprumututilor pe care le are de achitat 10 ani de acum incolo. Tine de faptul ca nu are casa si ca locuieste in chirie intr-o garsoniera data de la serviciu, si de faptul ca mama are intaietate si ca numai ea a avut grija de copil pana la varsta de 1 an si 10 luni, poate deci sa nu castige custodia fetitei in instanta? Nu suntem casatoriti si nici nu am fost, doar mintita la inceputul relatiei ca ar verea familie dar defapt voia doar bunurile mele, un fel de escroc sentimental care acum se leaga de fetita pentru a continua terorizarea, nu ma plang dar as dori sa stiu cum pot scapa de acest om si daca are drepturi prin fetita, in cazul decesului meu la patrimoniul meu personal si daca as putea sa-l protejez, acest bun, de tatal fetitei mele. Ideea cu decesul este a lui si chiar ma intrebam de ce insista .... cu moartea, ar putea fi el primul care se duce. Va multumesc.