avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1652 soluții astăzi
Forum Activitate aneka

Activitate aneka

Va multumesc!
Buna ziua!
Am lucrat in grupa II de munca (trecuta in carnetul de munca) 11 ani, in temeiul ord. 50/1990, intre 1990 si 31.03.2001. In contractul colectiv de munca, si contractul meu de munca, am un exempler din 1997, este trecut faptul ca am lucrat in grupa II de munca. In carnetul de munca si adeverinta eliberata de angajator este mentionata decizia intreprinderii de incadrare in grupa de munca. DAR, decizia este emisa ulterior datei la care a fost abrogat ordinul 50/1990 (31 martie 2001), adica in septembrie 2001. Casa de pensii nu imi recunoaste grupa de munca pe motiv ca decizia este data dupa ce a incetat efectul ordinului. Este corect? Ce ma sfatuiti sa fac?
Am nevoie de ajutor! Unui angajat care a primit un spor pentru conditii vatamatoare si un spor pentru risc si suprasolicitare neuropsihica, acordate prin OUG, i se poate elibera o dovada privind grupa de munca (pentru Casa de pensii)? Mai exact perioada cat a avut sporurile respective se considera ca grupa de munca? Angajatorul nu a facut alte demersuri decat acelea de a obtine sporurile prin OUG.