avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate ecomagazin

Activitate ecomagazin

Buna ziua,
Detin un SRL cu care doresc sa infiintez alte 2 SRL-uri, la incasarea dividendelor de la cele 2 SRL-uri ma intereseaza SRL tata plateste TVA + impozitele pe dividende sau doar impozitul pe dividende catre unicul asociat? Stiu ca SRL-urile pui platesc doar impozitul pe dividende catre SRL tata. fara CAS. MULTUMESC ANTICIPAT
Cate SRL-uri poate infiinta o persoana fizica? Dar o persoana juridica?
Detin o societate comerciala, ma intereseaza cum ar fi mai bine si mai sigur pentru firma? Sa angajez un contabil dar ma costa mai mult (salariu+carte de munca) sau sa fac un contract cu o firma de contabilitate (contract prestare servicii) ?
Ma intereseaza daca firma sau angajatul raspunde in fata legii in caz ca efectueaza greseli in contabilitatea mea, asta pentru ca eu nu stiu ce face?
Va multumesc anticipat!
Detin o microintreprindere fara angajati, platesc 3% impozit pe orice venit catre stat. Ma intereseaza daca firma are 20000 lei (profit) in cont ca sa ii pot scoate trebuie sa platesc impozitul pe profit + dividende? Multumesc!!
Multumesc frumos!
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Desfiintare PFA
Va multumesc pentru ajutor !
Doresc sa stiu in cazul comertului online care este procedura fiscala cu privire la factura, chitanta, bon....
Stiu ca se genereaza factura care se ataseaza coletului, chitanta ii da curierul destinatarului iar dovada platii o reprezinta extrasul de cont.
Mai este necesara trecerea prin casa de marcat gen: "alte mijloace de incasare" sa sumei care intra in cont? Care este procedura mai exact?
Va multumesc anticipat !!
Discuție Desfiintare PFA
Doresc sa desfiintez un PFA, care sunt pasii dupa ce merg la registru comertului? Se mai depune ceva la ANAF? Multumesc anticipat.
Cunoaste cineva care sunt reglementarile privind returnarea produselor in magazinele de piese auto? De exemplu: sunt agent economic vine un client dupa 1 saptamana ca s-a razgandit cu privire la produs si vrea banii inapoi, sunt obligat sa ii returnez? Multumesc anticipat!