avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Activitate escodido

Activitate escodido

Răspuns la discuția retinere acte studii
multumesc pentru sugestie
Răspuns la discuția retinere acte studii
Stiam si eu , dar am acceptat fiind constrans de imprejurari.
Buna ziua,
Acum circa un an am apelat la o cunostinta in vederea gasirii unui loc de munca,persoana respectiva mi-a cerut actele de studii (in copie si original) promitandu-mi ca imi va asigura angajarea in cadrul unei intreprinderi avand anumite influiente asupra angajatorului.
Angajarea promisa , nu s-a realizat nici pana in prezent, fapt pentru care am cerut persoanei sa-mi inapoieze actele de studii.Ca acum sa mi spuna ca nu gaseste actele, pe care pretinde ca le-a depus in arhiva intreprinderii. Iar eliberarea de duplicat diploma ,dureaza si respectivul refuza sa-mi plateasca cheltuielile!
Ce ar trebui sa fac ,unde sa ma adresez in aceasta situatie?
Procesul verbal pe care l-am semnat, nu prevede posibilitatea platii la jumatate din cuantum.
Eu am depus plangere pentru parcare neregulamentara, intrucat femeia respectiva,a depus plangere pentru ca i-am adresat injurii.Parcarea fiind pe spatiul public,(strada cu parcare in spic).Eu eram parcat regulamentar , pe can ea , NU! Iar in loc de solutionare amiabila, ea a ales sa-si sustina plangerea, fapt care m-a determinat sa depun si eu o plangere impotriva ei , intru-cat m-a blocat in trafic!
M-am ales cu un proces verbal si implicit amenda de 200 lei,din cauza unei individe , care m-a blocat in parcare si careia i-am adresat injurii.
Intrebarea mea este,pot sa contest procesul verbal pe care l-am semnat la politie,si ce se poate intampla daca pierd contestatia, e posibil sa platesc mai mult decat cei 200 lei amenda?(contestatia implica costuri suplimentare?)
Mentionez ca si eu la randu-mi am depus o plangere impotriva ei, pentru parcare neregulamentara!