Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... pot sa contest procesul verbal semnat?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

pot sa contest procesul verbal semnat?

M-am ales cu un proces verbal si implicit amenda de 200 lei,din cauza unei individe , care m-a blocat in parcare si careia i-am adresat injurii.
Intrebarea mea este,pot sa contest procesul verbal pe care l-am semnat la politie,si ce se poate intampla daca pierd contestatia, e posibil sa platesc mai mult decat cei 200 lei amenda?(contestatia implica costuri suplimentare?)
Mentionez ca si eu la randu-mi am depus o plangere impotriva ei, pentru parcare neregulamentara!
Nu conteaza faptul ca ati semnat,puteti contesta pv de contraventie,in cazul in care pierdeti nu aveti sa platiti cheltuieli de judecata deoarece politia nu este reprezentata de av ci de consilieri juridici care in 95%din cazuri nu se prezinta.Tb sa achitati o taxa de timbru de 20 ron pe care o anexati contestatiei.
Nu are relevanta ca ati semnat PV
Daca apreciati ca se justifica efortul puteti promova plangere contraventionala,in termen de 15 zile de la primirea PV,la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
Este de preferat sa uzati de facilitatea achitarii in termen a jumatate din cuantumul amenzii aplicate,pe care in cazul in care instanta va dispune anularea PV,o puteti recupera
Sunt 2 aspecte distincte faptul ca dv ati fost sanctionata pentru parcare in loc nepermis ,ca ati adresat injurii si suplimentar ati inteles sa continuati litigiul formuland plangere pentru parcare neregulamentara - asta in conditiile in care dv nu sunteti agent constatator si probabil ati ocupat spatiul de parcare apartinand unui tert
De regula , probleme de agest gen trebuiesc solutionate cu decenta si amiabil,pentru a evita efortul unei solutionari in instanta care nu garanteaza hotarare favorabila reclamantului
Procesul verbal pe care l-am semnat, nu prevede posibilitatea platii la jumatate din cuantum.
Eu am depus plangere pentru parcare neregulamentara, intrucat femeia respectiva,a depus plangere pentru ca i-am adresat injurii.Parcarea fiind pe spatiul public,(strada cu parcare in spic).Eu eram parcat regulamentar , pe can ea , NU! Iar in loc de solutionare amiabila, ea a ales sa-si sustina plangerea, fapt care m-a determinat sa depun si eu o plangere impotriva ei , intru-cat m-a blocat in trafic!
escodido, utilizator