Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retinere acte studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retinere acte studii

Buna ziua,
Acum circa un an am apelat la o cunostinta in vederea gasirii unui loc de munca,persoana respectiva mi-a cerut actele de studii (in copie si original) promitandu-mi ca imi va asigura angajarea in cadrul unei intreprinderi avand anumite influiente asupra angajatorului.
Angajarea promisa , nu s-a realizat nici pana in prezent, fapt pentru care am cerut persoanei sa-mi inapoieze actele de studii.Ca acum sa mi spuna ca nu gaseste actele, pe care pretinde ca le-a depus in arhiva intreprinderii. Iar eliberarea de duplicat diploma ,dureaza si respectivul refuza sa-mi plateasca cheltuielile!
Ce ar trebui sa fac ,unde sa ma adresez in aceasta situatie?
escodido, utilizator
actele in original nu se dau din mana ...
Stiam si eu , dar am acceptat fiind constrans de imprejurari.
Ati putea putea face o plangere penala pentru abuz de incredere, cu sanse mici de rezolvare din partea autoritatilor. Doar mai mult pentru intimidare...
adema1980, utilizator
multumesc pentru sugestie