avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate balascatalina

Activitate balascatalina

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsul prompt si concret.
Buna ziua,

Am un bebe de 5 luni si am ales perioada de 1 an pentru concediu crestere copil.
Acum, ca a trecut aproape jumatate din perioada dedicata concediului de crestere a copilului, realizez ca varsta de 1 an este o varsta foarte frageda si necesita prezenta mamei pentru cel putin inca 1 an.
Daca ma intorc la lucru, bebele meu va petrece mai mult timp pe timp de zi cu o dadaca .
Cheltuielile lunare si rata la casa, ma obliga totusi sa lucrez.
Pentru a putea faca fata cheltuielilor si pentru a putea petrece cat mai mult timp cu juniorul, ma-m gandit sa deschid un salon de infrumusetare la sfarsitul perioadei de 1 an.
Deoarece e posibil, ca orice alta afacere sa nu aduca profit, as dori sa am un plan de rezerva: intoarcerea la vechiul loc de munca.
Intrebarea este:
Pot sa prelungesc perioada de 1 an (perioada in care beneficiez de idemnizatie) a concediului cu inca un an fara plata? Daca da, in perioada de concediu fara plata as putea sa infiintez un pfa, srl, etc?
Va multumesc anticipat,
Balas Catalina
Buna ziua,

Va multumesc din suflet pentru raspuns.
O zi buna
Buna ziua,

Ma numesc Balas Catalina, am 31 de ani si doresc sa incep o afacere pe cont propriu in mediul rural.
Am luat in considerare toate tipurile de activitati legate de agricultura, zootehnie, pomicultura, etc, dar in urma analizei competentei mele pe aceasta linie si neindeplinirea tuturor conditiilor de START al unui plan de afaceri eligibil, din pacate, am exclus fiecare domeniu din ecuatie.
Ca si orice tanar interprinzator in mediu rural, totusi nu as vrea sa renunt la idea unei finantari (nerambursabile sau partial rambursabile) si sansa de a lucra pentru mine in viitor, deci am inceput sa analizez ce competente am pentru a putea incepe o afacere.
Ca si competente pentru a deschide o afacere cred ca pot folosi calificarile de : coafura, frizerie, manichiura, pedichiura, cosmetica pentru a deschide un salon (toata lumea trebuie sa fie frumoasa :-)), dar nu stiu daca aceast domeniu este luat in considerare cand e vorba de finantare a tinerilor interprinzatori.
Va multumesc anticipat