Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Finantare tanar interprinzator - instrumente de ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Finantare tanar interprinzator - instrumente de finantare

Buna ziua,

Ma numesc Balas Catalina, am 31 de ani si doresc sa incep o afacere pe cont propriu in mediul rural.
Am luat in considerare toate tipurile de activitati legate de agricultura, zootehnie, pomicultura, etc, dar in urma analizei competentei mele pe aceasta linie si neindeplinirea tuturor conditiilor de START al unui plan de afaceri eligibil, din pacate, am exclus fiecare domeniu din ecuatie.
Ca si orice tanar interprinzator in mediu rural, totusi nu as vrea sa renunt la idea unei finantari (nerambursabile sau partial rambursabile) si sansa de a lucra pentru mine in viitor, deci am inceput sa analizez ce competente am pentru a putea incepe o afacere.
Ca si competente pentru a deschide o afacere cred ca pot folosi calificarile de : coafura, frizerie, manichiura, pedichiura, cosmetica pentru a deschide un salon (toata lumea trebuie sa fie frumoasa :-)), dar nu stiu daca aceast domeniu este luat in considerare cand e vorba de finantare a tinerilor interprinzatori.
Va multumesc anticipat
Ca activitate este de luat in considerare si este foarte bine ca ati analizat mai intai competentele pe care le aveti. Ceea ce mai trebuie sa analizati este daca acesta activitate pe care doriti sa o desfasurati va avea clienti, cate astfel de saloane mai sunt in localitatea in care doriti sa va desfasurati activitatea....mai pe scurt o cercetare de piata/ concurenta.

Va puteti organizati intr-un SRL, SRL-D, sa gasiti un spatiu pe care sa va autorizati activitatea. In 2015 vor fi disponibile fonduri din programe nationale.
Buna ziua,

Va multumesc din suflet pentru raspuns.
O zi buna