avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate undita

Activitate undita

MULTUMESC

latka a scris:

Daca v-ati legalizat acea hotarire judecatoreasca ca fiind definitiva, depuneti o copie la administratia financiara a primariei de care apartineti, impreuna cu o alta copie care atesta plata amenzii si o cerere de restituire a sumei achitate, in temeiul art. 168 din codul de procedura fiscala.

In 30 de zile oricare dintre parti poate depune apel, asa ca asteptati sa vedeti daca nu depune cealalta parte.

Nu e definitiva am mai întrebat dacă soluția dată de tribunal prevede restituirea amenzi plătite vă mulțumesc anticipat

latka a scris:

Daca v-ati legalizat acea hotarire judecatoreasca ca fiind definitiva, depuneti o copie la administratia financiara a primariei de care apartineti, impreuna cu o alta copie care atesta plata amenzii si o cerere de restituire a sumei achitate, in temeiul art. 168 din codul de procedura fiscala.


Mai exatc la hotărârea dată de tribunal. Sa hotărât restituire amenzi plătite sau nu

undita a scris:

Hotărâre judecătorească amenda contravențională
Buna ziua anul trecut în martie am primit un p.v. cu o amendă contravențională art4 lit a dinhcl2.020.anexa1 in valoare de500lei pe data de05.01.2.024.am primit o hotărâre de la tribunal pe portal. Tip soluție. Admite în parte plângerea penală. Soluția pe scurt.Admite excepția inadmisbilitati petitului privind amenda achitata.respinge respectivul capăt de cerere că inadmisibil.admite în parte plângerea contrav.. in contradictoriu Co poliția locala.Inlocuieste amenda contravențională cu sancțiunea Avertisment.. menționez că am platit in termenul legal amenda in cuantum de250lei. Va rog să-mi spuneți că nu înțeleg am dreptul să-mi depun o cerere pentru restituirea amenzi pe care am platito. In final scrie că în termen de30zile se poate depune contestație . Vă mulțumesc anticipat

Am scris mai sus despre ce e vorba

Ati scris dupa ce am raspuns.
Moderator


latka a scris:

Si care e problema, ce doriti mai exact ?


Hotărâre judecătorească amenda contravențională
Buna ziua anul trecut în martie am primit un p.v. cu o amendă contravențională art4 lit a dinhcl2.020.anexa1 in valoare de500lei pe data de05.01.2.024.am primit o hotărâre de la tribunal pe portal. Tip soluție. Admite în parte plângerea penală. Soluția pe scurt.Admite excepția inadmisbilitati petitului privind amenda achitata.respinge respectivul capăt de cerere că inadmisibil.admite în parte plângerea contrav.. in contradictoriu Co poliția locala.Inlocuieste amenda contravențională cu sancțiunea Avertisment.. menționez că am platit in termenul legal amenda in cuantum de250lei. Va rog să-mi spuneți că nu înțeleg am dreptul să-mi depun o cerere pentru restituirea amenzi pe care am platito. In final scrie că în termen de30zile se poate depune contestație . Vă mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Este voie sa hrănești porumbei
Cu porumbei
Este vorba sa le arunci mâncare de pe geamul apartamentului
Este voie sa hrănești porumbei
Bună dimineața.varog să-mi spuneți cu formulez un proces verbal pentru o contestație de amenda de la politia comunitara
Bună seara. Săptămâna trecută am schimbat 2 rulouri de la geamuri de apartament și leam pus în gradina din fata blocului care e îngrădit cu gard metalic. Vreau sa le dau cuiva care are nevoie dar acuma e internat în spital. În seara asta ma trezesc la ușa mea de apartament cu 2 polițiști de la politia locala a REȘIȚEI.. care mau luat la întrebări cu cele 2 rulouri explicându-le de ce leam depozitat în gradina.mia luat datele din buletin și au zis ca urmează sa iau amenda. Leam spus ca le iau înapoi în aparat. Fapt care mau și văzut. Și acuma nu știu cum sa procedez. Nu miau dat nici un proces verbal. Va rog să-mi spuneți dacă e legal sa primesc amenda pentru așa ceva?? După părerea mea și gradina a din fata blocului impresmuita cu gard metalic e tot ilegal. Va rog îndrumați ce pot sa fac în acest caz. VA mulțumesc anticipat.
MERSI AM FOST LA SCHIMB VALUTAR ȘI AM REUSIT SAI SCHIMB