avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate Paula-31

Activitate Paula-31

Buna seara, revin cu aceeasi problema, adica indemnizatia de crestere a copilului.In sfarsit s-a corectat concediul medical care era gresit de catre medicul de familie. eliberat cu 4 zile in plus fata de cat era legal. Am primit prin executor judecatoresc aceasta informatie si mi se cere sa restitui banii pe cele 4 zile de concediu medical in termen e 5 zile doar prin posta cu cofirmare de primire pentru a avea dovada ca i-am inapoiat. Dar mie cine imi da dovada ca i-am inapoiat si ca peste ceva timp n-o sa mi-i ceara iar? Cum sa trimit eu banii ca sa fiu sigura ca i-a primit si ca nu o sa-i mai ceara vreodata?
Pentru a-mi ridica actele solicitate, adica anexa de salariu si cererea de suspendare a contactului de munca,o sa mi se comunice telefonic, dar de ce nu mi-ar trimite prin posta asa cum imi cer ei mie? Ce sa fac ca sa pot primi prin posta?? Va multumesc,
multumim mult. o duminica placuta
multumim pentru rsp, deja eu am primit banii pe concediu nestiind exact data incheierii concediului prenatal, mi-am pregatit actele necesare pentru CCC si am mers sa le depun la asistenta sociala unde mi-au zis k e depasit concediul prenatal cu 4 zile si k nu pot sa depun dosarul de CCC. Mi-au zis k trebuie sa merg la angajator , sa cer concediu k sa-l corecteze med. de fam. iar angajatorul sa-mi corecteze cererea de concediu si adeverinta cu noile date. Problema mare e ca angajatorul nu mai vrea sa-mi rezolve problema iar eu nu stiu cui sa ma mai adresez pentru a-mi putea depune dosarul
medicul de familie mi-a gresit ultima luna de concediu prenatal cu patru zile mai mult si din cauza asta nu pot sa depun dosarul pentru a primi de la stat indemnizatia de crestere a copilului! Problema este la PATROANA unde am lucrat (la un restaurant) NU VREA SA-MI DEA CONCEDIUL MEDICAL ca sa-l corecteze medicul de familie,ca apoi eu sa-l duc la Directia de servicii sociale pentru a depune dosarul pentru cresterea copilului! toate acestea se intampla din cauza ca am ramas insarcinata si a incercat sa ma dea afara inca de cand aveam aproape doua luni! ce trebuie sa facem ? multumim