avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1887 soluții astăzi
Forum Activitate imojangam

Activitate imojangam

Discuție Viza schengen
Buna, am dubla cetatenie romana, maghiara si m-am casatorit cu un indian de 5 ani. Avem certificat de casatorie romana apostilat si dupa csatoria noastra locuim in India. In india am nascut pe fata noastra si acum are aproape 3 anisori. Sotul meu a primit oferta de loc de munca in Timisoara si vrem sa mergem inapoi in romania. Vrem sa venim cu Shengen visa si intrebarea mea e daca venim cu Hungarian schengen visa putem sa venim in romania sau trebuie Viza romaneasca? Cu schengen viza putem sa incepem sa facem permisul de sedere?
Multumesc mult pentru raspuns
Buna,
Eu am dubla cetatenie romana/maghiara si m-am casatorit cu un indian in 2013 ianuarie. De 1 an si jumatate am locuit impreuna in India si nu demult am venit acasa in Romania. Sotul meu a primit permisul de sedere romana.
Planuim sa mergem in Marea Britanie pentru ca el primeste foarte multe apeluri telefonice si oferte de loc de munca din Londra.
Intrebarea noastra este ca el poate sa mearga in Marea Britanie cu permisul roman de sedere ? Poate sa aiba loc de munca acolo? II trebuie alta viza ? Ce alte documente ii trebuie lui?
Multumim anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Viza pentru reintregirea familiei
O ultima intrebare: El are nevoie de extras de cont pentru viza sau nu?
Răspuns la discuția Viza pentru reintregirea familiei
Multumim foarte mult pentru raspunsurile dumneavoastra. Ne-ati ajutat foarte mult.
Va dorim sanatate si mult noroc in viata.
Răspuns la discuția Viza pentru reintregirea familiei
Biletul trebuie cumparat inainte de a depune actele pentru viza sau se poate cumpara dupa ce primeste viza?
Dupa ce il primeste permisul de sedere, si plecam in Anglia, el poate gasi loc de munca inaintea mea sau eu trebuie sa gasesc loc de munca prima? Pentru ca el e inginer si de la Londra primeste multe oferte de munca.
Răspuns la discuția Viza pentru reintregirea familiei
Multumesc pentru raspuns, dar mai am cateva intrebari.
Lui ii trebuie ticket dus-intors si are nevoie de Asigurare de sănătate sau asigurare de călătorie timp de 3 luni? In acest 3 luni el poate primi permisul de sedere sau trebuie prelungit? Dupa ce va primi permisul de sedere putem sa mergem in Londra? Si el poate gasi loc de munca in Londra?
Răspuns la discuția Viza pentru reintregirea familiei
Ne-am casatorit in fata autoritatilor maghiare apoi am mers in Romania si avem certificat de casatorie romanesc.
Asi vrea cateva informatii despre Viza pentru reîntregirea familiei.
Eu am dubla cetatenie, romana si maghiara, nascuta in Reghin, jud Mures si domiciliat in Oradea, jud Bihor..
M-am casatorit cu un indian in Budapesta in 2013 januarie, apoi am venit in Romania am stat o luna si am venit in India acum un an si jumatate cu pasaportul meu Maghiar. Acum vrem sa ne mutam acasa in Romania. Nu-i o problema daca nu am pasaport Roman?
Ce documente ii trebuie lui pentru viza pentru reîntregirea familiei, cat costa si in cat timp o sa-l primeasca.
Astept raspunsul dumneavoastra cu detalii.
Multumesc anticipat.