avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate Caidul

Activitate Caidul

Asa cum a spus colegul, se poate face o oferta de plata, procedura care este reglementata de art. 1006 - 1013 din Codul de procedura civila.
Prin aceasta procedura veti pune la dispozitia unui executor judecatoresc din circumscriptia Curtii de apel de unde este situat imobilul, sulta pe care trebuie sa o platiti si cheltuielile de judecata.
Facind acest lucru veti putea cere radierea din cartea funciara a sarcinilor si evitati si o executare silita, unde cheltuielile vor fi mai mari.
este adevarat ca trebuie sa se respecte hotarirea judecatoreasca. Dar parerea mea este ca indiferent ca este ordonanta presedintiala sau nu, (cu toate ca ordonantele presedintiale se executa fara somatie), executorul judecatoresc trebuia sa emita o somatie conform prevederilor art. 910 alin. 2 din Codul de procedura civila. La predarea unui minor de catre executorul judecatoresc se aplica niste reguli speciale. Nimeni nu are voie sa bruscheze minorul sau sa exercite presiuni asupra acestuia (art. 911 alin. 4). Daca in urma somatiei dvs nu predati minorul executorul judecatoresc trebuie sa se adreseze instantei, nicidecum sa il ia cu forta.
Executarea silita referitoarea la minori este foarte strict delimitata in art. 910 - 914 din Codul de procedura civila
Buna seara
Este posibil, legal, ca un executor judecatoresc sa refuze sa imi mai continue executarea silita inceputa si in ce conditii? Precizez faptul ca am avut un schimb de replici mai dure cu executorul si acesta m-a scos din birou sau si nu mai vrea sa imi continue executarea.
Va multumesc anticipat