avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1816 soluții astăzi
Forum Activitate DejanMur

Activitate DejanMur

@cyan: stiu si eu ca nu este temei legal pentru legaturi de familie; dar avand in vedere situatia nu mi se pare in regula, deloc.
Mi se pare foarte ciudat, ca in Romania anului 2017 sa nu existe un organ de control al asociatilor de proprietari unde sa poti cere lamuriri si sa faci sesizari in caz de nereguli. Totusi ... nu e sat fara caini; asa pot face ce vor.

Pentru orice eventualitate am trimis si o sesizare catre ANAF Timis si ANPC Timis.
Nu stiu daca au sau nu competenta exacta sa faca ceva dar, in ultima instanta vreau sa am dovezile ca am incercat sa sesizez organe de control ale statului.

Ceea ce se intampla la mine in bloc mi se pare de domaniul SF; toata lumea e constienta ca se produc nereguli grave, dar nimeni nu face nimic pentru ca "nu vreau sa ma iau in gura cu ele, ca incep sa faca scandal" (prin ele se face referinta la dna presedinta si dna administrator).
Am formulat o hartie si catre Primatia TM si luni dimineata voi merge acolo.
Ok, dar stiu cine este Presedintele Asociatiei de Proprietari; nu pot trimite banii pe numele acelei persoane si sa mentionez pe foaia respectiva scopul banilor, de genul "cheltuieli apartament x" ?
Buna,
Cu site-ul ministerului de finante nu am reusit sa o gasesc, dar am reusit prin alt site.
Apare pe un nume mai vechi de strada. Astfel Asociatia de Proprietari are CUI 7358430.

Azi voi formula cererea catre Primaria Timisoara.
Si vineri probabil ajung si la Posta.
Am gasit acest compartiment pe site-ul Primariei Timisoara

Compartimentul de Relaţionare cu Asociaţiile de Proprietari
Piața Libertății, nr. 1, et. II
Inspectori/consilieri
Luni, miercuri şi vineri: 8,30-10,30,
marţi şi joi: 8,30-10,30 şi 14,00-16,00

Voi merge saptamana aceasta cu o sesizare la ei.

@cyan: voi incerca sa trimit si banii prin mandat postal cum a-ti sugerat;
desi avand in vedere ca doamna administrator mi-a spus ca "blocul nici macar nu are administrator", ii voi trimite in acest caz pe numele doamnei presedinte a asociatiei de proprietari.
@ynocentta: am incercat amiabil, tocmai. dar cand am inceput sa pun intrebari, in loc de raspunsuri, am primit injurii; iar acum mi se refuza incasarea cheltuielilor deja de 3 luni de zile, sunt trecut pe lista de restantieri si ma ameninta cu executarea silita. in conditiile in care eu am vrut sa imi achit cheltuielile, am refuzat sa platesc fondul pentru schimbarea acoperisului pana nu primesc niste lamuriri clare, legat de motivul pentru care e nevoie de inlocuire. de aceea am cerut chitanta separata pentru cheltuielile aferente apartamentului meu, pentru ea a scris o singura chitanta ce includea cheltuielile + fondul acela de acoperis.
Multumesc pentru raspunsuri. Ma voi duce saptamana aceasta la Primarie (locuiesc in Timisoara), si am mai fost indrumat sa fac si o sesizare la Fisc.
Totusi daca mi se refuza incasarea cheltuielilor, chiar si in conditiile in care am zis ca platesc tot, ce e de facut?
Eu i-am trimis doamnei administrator via e-mail un mesaj in care o instintam de intentia mea de a achita, pentru a avea o dovada de ... buna credinta.

@avnic: doar daca fac asta prin curier, presedinte al asociatiei este exact mama doamnei administrator; degeaba ma duc la ea cu o cerere ca nu mi-o primeste.

@cyan: cand am spus agresiuni verbale probabil au fost prea bland...au inceput sa urle la mine efectiv toti 3; moment in care am parasit apartamul doamnei administrator, unde ne aflam toti, pentru ca nu am dorit ca situatia sa escaladeze.
Buna ziua,

De cateva luni am niste dificultati cu administratorul, presedintele si cenzorul.
Tot anul trecut mi s-au cerut bani pentru reparatii la acoperisul blocului; pana la un anumit punct am platit si nu am zis nimic. Din septembrie am fost anuntat ca s-a hotarat inlocuirea acoperisului si se aduna bani. Atunci am zis stop joc.

Am cerut sa mi se faca chitanta separata pentru cheltuielile aferente apartamentului meu, pe care le voi plati. Au refuzat toti 3 categoric, si mai mult au inceput sa devina agresivi verbal.

Acum cateva zile am fost din nou la doamna administrator sa ii platesc chelielile; desi i-am spus ca sunt dispus sa ii platesc tot, a refuzat din nou sa ma incaseze, pentru ca nu am venit cand a afisat ea. Metionez ca a afisat o zi, cu o ora, pentru incasare, cand eu din cauza job'ului anu am avut cum sa ajung.

Eu am suspiciuni ca se fura bani, pentur ca si femeia de servici mi se incaseaza doar pe baza unui tabel nominal, unde semnez, dar nu am primit niciodata chitanta; si nici curatenie nu vad prin bloc.

Am cerut sa imi dea un cont unde sa virez banii, dar a refuzat.
Cand i-am spus ca e anormal ca administrator sa ai asa un comportament, mi-a raspus ca: blocul nici macar nu are administrator!

In concluzie, mi se refuza plata, iar eu sunt trecut pe lista de restantieri de cateva luni deja.

Cum as putea solutiona situatia? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Poprire salar
Multumesc pentru raspuns.
Plata este datorata, defapt. De aceea doresc sa depun o cerere scrisa, prin care sa solicit un raspuns, vis-a-vis de motivul, si temeiul legal ar retineri acelor bani.