avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1510 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters329218

Activitate ContSters329218

Nu am ales pe nimeni, abia am cumparat apartamentul, dar si asa, cei care aleg un administrator nu stiu dinainte daca acesta va fura sau nu. Cum sa ma adresez presedintelui asociatiei cand acesta este sotul doamnei administrator ? Oricum, va multumesc pentru raspuns chiar daca, din raspunsul dumneavoastra reiese ca nu ati citit cu atentie intrebarea care se referea la institutia la care as putea face reclamatie.

Multumesc pentru raspuns, dar cred ca nu ati inteles intrebarea mea, iar in legatura cu nedumerirea dvs. ca "ce face cu acel metru cub" va spun eu ca isi insuseste banii pe el; ce altceva ar putea face ?
Buna ziua,
Va rog mult sa ma indrumati pentru ca nu stiu unde sa reclam urmatoarea situatie: lunar, eu dau consumul apometrelor iar administratorul imi pune un consum mai mare. Concret, daca raportez un index vechi de 114 mc si un index nou 117 mc, deci un consum de 3 mc la respectivul apometru, admninistratorul imi pune la consum vechi un index de 113 mc iar la index nou pune 118 mc rezultand un consum mai mare. Aceast fapt se petrece de mai multe luni si am ajuns in situatia in care ceea ce am pe apometre sa difere de ceea ce are administratia, deci pot proba ca mi-au pus mai mult decat este in realitate. Eu consider ca este furt si vreau sa stiu daca ma pot adresa la parchet sau politie, pentru ca inteleg din alte forumuri ca la primarie nu am nici o sansa. Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Radiere ipoteca
Nu numai ca nu au radiat ipoteca dar nici nu au depus vreun act, spunandu-ne ca este blocata (cartea funciara). S-a dus sotia mea la OCPi, a depus cerere de radiere si actul de la administratie, a platit taxa de 60 lei dar cand s-a dus sa ridice actul, i s-a transmis ca nu s-a aprobat pentru ca trebuie act autentificat de la notar, iar acesta costa 300 lei (cine trebuie sa-i plateasca ?). In curand se vor implini trei luni de cand ma chinuiesc sa rezolv problema si as dori sa stiu daca se poate radia ipoteca sau trebuie neaparat sa recurg la ajutorul justitiei.
Discuție Radiere ipoteca
Buna ziua,
Am cumparat o garsoniera, iar fostul proprietar avea o datorie la administratia blocului. Am preluat prin C.V.C. acea datorie, dar ulterior cumpararii, asociatia de proprietari a instituit ipoteca asupra imobilului. Mi-au comunicat ca au radiat ipoteca (dupa ce le-am platit datoria), dar nu vor sa dovedeasca aceasta cu un extras de la OCPI, sustinand ca nu mai este nici o problema si ca s-a rezolvat. Ce pot face in acesta situatie ? Daca scot un extras si apare in continuare ipoteca ?