avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters329251

Activitate ContSters329251

Cheltuielile de judecata le vei recupera de la el dupa terminarea procesului, poti sa-ti angajezi avocat. E important sa fie angajat sau sa aiba venituri in acte ca sa poti sa-l executi pt pensie si cheltuieli de judecata. Daca n-are venituri e mai greu dar si atunci poti face plangere penala pt abandon de familie si poate de frica dosarului penal va plati.
Răspuns la discuția nume tata copil
Puteti merge impreuna cu partenerul la evidenta populatiei unde va da o declaratie si o va recunoaste, apoi cu acordul d-voastra ii puteti schimba si numele. Daca partenerul d-voastra nu-i tatal biologic al fetitei, recunoasterea poate fi atacata de el prin instanta si testare ADN. (banuiesc ca nu-i cazul daca nu l-a interesat pana acum sa-si recunoasca copilul)
Răspuns la discuția Executare pensie alimentara
Multumesc mult, am depus azi cererea la judecatorie si plangerea penala direct la parchet nu la politie, este ok nu?
Răspuns la discuția Executare pensie alimentara
Va rog sa ma mai ajutati cu urmatoarele probleme: fostul sot are domiciliul in buletin intr-un oras dar la procese vad ca da ca adresa un numar de casa din satul cel mai apropiat de ferma la care locuieste el in camp. Eu locuiesc in alt oras decat cel in care are el adresa. Pt cerearea de marire pensie intretinere la ce judecatorie ma adresez si pt plangerea penala pt abandon de familie la ce sectie de politie?
Răspuns la discuția Executare pensie alimentara
Multumesc pentru raspuns, deci daca el nu vrea compensare ma poate executa (eu am venituri deci are posibilitate) dar eu nu pot compensa cu ce este el obligat sa-mi dea pt copii pt ca nu are venituri (ce ar avea de primit de la mine nu-s venituri?) (chiar daca exista procedura de incuviintare de executare silita?
Fostul sot nu-mi plateste pensia alimentara stabilita de instanta (nici nu i-am cerut pana acum, avand in vedere ca suma e f mica iar prin partaj mi-au revenit anumite bunuri pe care primesc chirie deci nu am fost chiar nevoita). Acum 1 luna a intrat prin efractie in spatiul inchiriat de mine (pretinzand ca-i al lui) si am pierdut chiria pe 1 luna pana cand chiriasul si-a angajat o firma de paza oprindu-l astfel sa-i mai tulbure posesia (culmea ca Ordonanta presedintiala deschisa de mine a fost respisa, acum sunt la faza de apel). Am hotarat ca daca-i nesimtit sa il execut si eu cu pensia alimentara, e restant de 3 ani, care-i modalitatea prin care incep sa fac asta? Il instiintez? Merg direct la executor? Bunuri nu are pe numele lui si nici venituri legale, are o ferma agricola dar nu cred ca plateste ceva la stat si nu figureaza cu venituri desi se lauda ca el castiga mult (500-1000 euro pe zi). Cheltuielile de judecata pe care sunt obligata sa i le platesc (pt ca s-a respins Ordonanta) se pot compensa din pensia alimentara si prin ce metoda?