avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate flori_56

Activitate flori_56

Poate sa-mi explicecineva cate ore pot presta intr-o zi(munca in folosul comunitatii), avand in vedere ca sunt si angajat si lucrez in ture?
Va m ultumesc!
Discuție Pensie
Buna ziua. Mama mea , nascuta in luna august 1954,a lucrat la c.a.p. timp de 7 ani.Conform legii 186/2016 ar putea sa incheie un contract cu Casa de Pensie pentru plata celorlalti ani? Sau nu cumva poate lua de la sot (care nu a iesit la pensie dar are vechime destula) anii de vechime care ii mai trebuie?
Ce ar trebui sa faca?
Va multumesc!
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS. Totusi in cazul in care s-a omis sa aplice si aceasta masura, ar trebui sa ajunga o hotarare si la primaria unde urmeaza sa desfasor acea munca?
Buna ziua. Intr-un dosar penal, procurorul dispune:(1)renuntarea la urmarirea penala;(2)trimiterea ordonantei la judecatorul de camera preliminara;(3)obligare suspectului laprestarea unei munci neremunerate in folosul comunitatiipe o perioada de 60 de zile;(4)cheltuielile de urmarire penala in cuantum de 200 lei vor fi suportate de catre suspect
In urma prezentarii in fata judecatorului de camera preliminara am primit hotararea definitiva si irevocabila in care scrie ca admite cererea procurorului, confirma solutia de renuntare la urmarirea penala adopteta prin ordonanta........si obliga suspectul la plata sumei de 250 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare catre stat.
Intrebarea mea este: Mai sunt obligat la efectuarea zilelor de munca in folosul comunitatii daca in hotarirea finala judecatorul nu a specificat nimic?
VA MULTUMESC.
Ce pot face in acest sens?
Buna ziua. Poate un executor judecatoresc sa actualizeze creantele la rata inflatiei fara sa-i solicitecreditorul acest lucru? Este legal? va multumesc.
Discuție Pensie
Buna ziua. Mama mea , nascuta in luna august 1954,a lucrat la c.a.p. timp de 7 ani si a mai lucrat la cooperatie 3 ani(1971-1974).La primarie am gasit anii de la c.a.p. dar cei de la cooperatie nu . Cum putem scoate acei ani?Este posibil ca in acele vremuri sa se munceasca "la negru"?Oare nu poate iesi la pensie numai cu 7 ani de vechime?