avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Activitate Persoanafizica1

Activitate Persoanafizica1

Răspuns la discuția Chirias sau proprietar
Pt Ynocentta: Nu exista asociatie ca entitate juridica, doar niste locatari care se intalnesc si-si spun "asociatie de locatari"
Pt Adam Grecu: Printre acesti locatari exista o persoana care sta in chirie sau cu contract de comodat sau poate nici macar (ruda cu proprietarul, care e plecat din tara) care din cate am inteles intentioneaza sa cumpere locuinta in care locuieste, dar nu are act de proprietate. Acest "chirias" are pretentia ca eu, proprietar, sa nu mai parchez masina in curte, pentru ca nimeni nu o face, el lasand-o la poarta. Mentionez ca eu sunt proprietar, dar nu am locuit o perioada acolo. Acum, cand m-am intors, ma trezesc ca acest "chirias" doreste sa-mi interzica accesul auto in curte, in conditille in care pe poarta este precizat: "Atentie, acces auto". Ceilalti proprietari si chiriasi nu au masini, deci s-ar putea sa fie de acord cu "chiriasul" Pot sa-mi interzica accesul auto in curte? Curtea este proproetate comuna a proprietarilor, in indiviziune.
Discuție Regim hotelier
Am un apartament mostenit de la bunici intr-o zona centrala si as dori sa-l inchiriez ocazional in regim hotelier. Astfel imi scot si banii de administrare si-l pot folosi si pentru prieteni, parinti, socri cand am nevoie. Intrebarea mea e: ce trebuie sa fac ca sa nu am probleme. Adica: cum il inregistrez la finante, avand in vedere ca nu poate fi un singur contract, ce alte autorizatii mai am nevoie. Mentionez ca nu vreau sa-i schimb destinatia si nu vreau sa-mi fac firma avand in vedere ca activitatea va fi ocazionala. Am inteles ca o persoana fizica poate inchiria pana la 5 camere (fara a fi nevoita sa isi faca forme juridice). Am nevoie de acordul vecinilor (nu fac firma...). Multumesc anticipat.