avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate Mitrofan_Brindusa

Activitate Mitrofan_Brindusa

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Va multumesc mult, o zi buna sa aveti!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Mi-a facut un jurist o contestatie a deciziei de debit in baza prevederilor de mai sus pe care le-am trimis-o, mi-au trimis confirmare de primire insa nu mi-au trimis si raspuns la acea contestatie spunand ca ei nu au bani sa trimita raspuns contestatiei mele ci au trimis direct o Adresa de instiintare privind infiintarea popririi. Credeti ca daca ii dau in judecata am sanse sa castig si sa nu mai restitui banii? Multumesc!
Buna ziua! Am si eu o mare problema si caut un raspuns...Am 2 copii, un baiat de aproape trei ani si o fetita de 1 an jumate. Cand avea baiatul 1 an si 4 luni, am nascut fetita. Beneficiam de indemnizatie crestere copil pentru baiat, am aflat ca pot primi un supliment de 600 lei si pentru fetita pana implineste baiatul 2 ani. Am facut cerere, am primit banii. Problema este ca baiatul a implinit 2 ani iar eu primeam in continuare suplimentul pentru fetita. Initial nu stiam de ce imi intra mai multi bani decat trebuiau in cont, apoi mi-am dat seama si am anuntat. In continuare se intampla acelasi lucru. Acum am primit o decizie de debit cum ca ar trebui sa restitui suma primita in plus, ba mai mult mi s-a pus poprire pe indemnizatie. Am inteles ca de curand s-a dat o lege (Legea amnistiei care ar spune ca mamicile care au primit bani in plus din greseala functionarilor nu ar mai trebui sa inapoieze banii). Daca i-as da in judecata in baza acestei legi as avea castig de cauza sau sa ma las pagubasa si sa merg la trezorerie sa fac un angajament de plata? Va multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Am vorbit astazi cu doamna de la indemnizatie care mi-a spus ca imi va trimite o decizie de debit. Am observat ca din mai au intrat in loc de 840 lei 1100, urmatoarea luna 1500, apoi 1400 si m-am ingrijorat. De aceea am sunat sa vad ce se intampla. Deci, ca si concluzie va trebui sa returnez banii? Multumesc!
Buna ziua! Am un baietel de 2 ani si 4 luni si o fetita de 1 an. Am beneficiat de indemnizatie crestere copil pentru primul copil dupa care am terminat in aprilie 2014 si am inceput cu cel de al doilea copil. Pentru cel de-al doilea copil am aflat ca as putea primi un supliment de 600 lei pana cand primul copil implineste 2 ani. Am facut cerere si am primit banii retroactiv deoarece al doilea copil avea deja 6 luni cand am aflat ca se da si acel supliment. Problema este ca doamna de la indemnizatii cred ca a uitat sa opreasca suplimentul deoarece imi intrau mai multi bani in cont. Am sunat, am vorbit si s-a ajuns la concluzia ca acei bani care mi-au intrat in plus trebuie sa ii returnez. Oare chiar trebuie sa platesc pentru greseala dumneaei? Ce ar trebui sa fac? Dati-mi un sfat va rog, va multumesc!:(