avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1534 soluții astăzi
Forum Activitate elis2014

Activitate elis2014

Discuție TVA cafenea
Buna ziua,
De pe 01.11.2018 ce cota TVA se aplica la o cefenea. Vindem apa, suc, cafea?
O firma din UE ne va dona un echipament. Va rog sa-mi spuneti ce documente sunt necesare in vama pentru a demonstra provenienta bunului?
Multumesc pentru raspunsul prompt. Dar nu inteleg cum dovedesc acesti 500 lei/luna? Daca e la norma de venit si eu nu am obligatia sa tin evidenta contabila cum probez acesta suma?
Buna ziua,
Intrucat inca beneficiez de somaj as vres a stiu cum pot face sa-mi deschid o afacere.
Daca optez pentru intreprindere individuala cu norma de venit pot beneficia in continuare de somaj? Nu-mi este clar daca trebuie sa achizitionez si casa de marcat.

Multumesc
Am un ONG care nu are contabil angajat, nici activitate nu are. Dar are cenzor numit prin statut. Este suficient daca semnaza cenzorul si administratorul bilantul?
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca este vreo exceptie, de la plafonul de 10000 lei/zi pentru plata salariilor in numerar.
Discuție Diurna interna
Buna ziua,
O societatea comerciala din Bacau urmeza sa execute lucrari in Pitesti (contruiesc acolo un magazin).
Vor pleca din Bacau cu echipa de 10 persoane -salariati iar durata deplasarii va depasi 60 zile calendaristice.Mergem cu 42.5 lei/luna - diurna.
Vor aduce deconturi deplasare stampilate, semnate, completate. Va rog sa-mi spuneti daca deconturile sunt sufucuente avand in vedere ca vor depasi 60 zile calendaristice. Am vazut in CM ca se cere acordul scris al salariatului. Este suficienta o decalartie a lui sau implica si acte adictionale la contractul de munca, eventual modificari in REVISAL?
Va rog, sa-mi suneti un act normativ care reglementeaza casarile la societatile comerciale.
Multumesc mult
Discuție Compensare ANAF
Am de recuperat impozit pe profit pentru ca am trecut de la micro la firma platitare de impozit p profit in decembrie 2014. Acum vreau sa compensez acesta suma cu TVA de plata la luna marteie 2015. Acum ma gandesc sa depun o cerere de compensare la ANAF numai ca:
1 Nu stiu daca nu exista riscul sa vina in control fiscal?
2 Cum aflu daca cererea a fost acceptata?
3 Exista un formular tip?

Multumesc mult
Exista plafon pentru platile catre persoane fizice? Este vorba de o societate comerciala.
Am un proiect finantat din fonduri nerambursabile. Am primit prefinantarea in cont. Acum urmeaza sa trimitem o parte din prefinantare unui partener din UE. Intrebarea mea este daca pentru acest transfer este nevoie de factura? Suntem institutie publica, deci neplatitori de TVA.