avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate 2014Elena

Activitate 2014Elena

Multumesc pt raspuns. Cred ca au luat in serios ce scrie in lege cu preventia si au mutat cainele si cusca din gradina. Sper sa fie o actiune pe termen lung , macar pt mama mea .
Buna ziua, am nevoie de o indicatie privind rezolvarea unei situatii pt mama mea care e f in varsta si locuieste singura. Vecinul care se alatura cu gradina din spatele casei , a dezlegat cainele de talie mare , incat mama mea nu mai poate merge sa lucreze terenul fiind in pericol de a fi atacata sau de a face atac de panica de spaima sa se trezeasca ca e la un pas de ea , in timp ce da cu sapa . A incercat pe cale amiabila , ea refuza sa discute iar sotul spune ca a intrat intr o proprietate gata finalizata si nu poate decide el nimic, apoi ca nu l poate lega , cainele il musca , a devenit agresiv ca i face un tratament . Cum putem obliga sa l lege , a stat legat ,cat au trait parintii ei nu au fost probleme o viata de om , acum e liber de cateva luni . Am atentionat o ca vom face reclamatie la Politie , nu ia in seama . Solutia sa se faca un gard , din plasa de sarma , nu rezolva problema pt ca distanta e mare si ar costa f f mult , iar pe distanta mica tot nu ajuta , cainele fiind liber , mama nu are timpul si puterea sa se adaposteasca sa nu fie in risc de a fi atacata . Apoi nici eu nu pot intra pe teren in aceste conditii . Va multumesc pt sprijin.
Va multumesc . Asteptam raspuns de la Casa de Pensii .
Buna ziua,
Sotul meu a depus dosarul de pensie dar nu i s a luat in calcul adeverinta cu veniturile suplimentare obtinute de la consiliul de administratie , firma privata , in perioada 1994, 1995 si 1996 , desi conform legi 49/1992 ar avea dreptul .S a platit CAS pt acele sume . Alti doi angajati au beneficiat de aceste drepturi in aceleasi conditii , pensionati cu ceva ani mai devreme . Nu s a dat o explicatie clara , un articol de lege pe care sa l citim, ca motivare. Daca ne poate ajuta cineva cu o explicatie .
Va multumesc
Multumesc pt raspuns . Daca administratorul nu mai este capabil sa faca nimic (este in stare f f grava), ce se intampla cu acel cont. Cine are acces .Cine verifica gestiunea? Toate actele sunt la administrator iar sotia lui nu colaboreaza. Acolo sunt bani pt reparatii stransi lunar de la fiecare locatar.Noul administrator face contract cu asociatia doar pt a incasa utilitatile. Iar dna inspector de la primarie spune ca ea este doar de indrumare dar pe concret nu avem nici o indrumare. Ce poate face presedintele ?
Primaria nu a ajutat cu nimic-ma refer la cei responsabili cu asociatiile. In cele din urma in asociatie nu mai sunt restantieri, s-a gasit un administrator care sa preia functia , acesta a citit apometrele dar nu are stampila asociatiei pt ca sotia vechiului administrator nu o preda , administratorul fiind la azil in urma unor probleme grave medicale (asa se aude ). Mai sunt niste bani adunati pt reparatii , fondul de rulment pe care nu cred ca-i mai vedem. In asociatie sunt 3 blocuri . Poate face alta stampila? E legal? Nu scriu ca sa ma aflu in treaba , ci pt a ajuta .
Multumesc pt informatii
Nu suntem in Bucuresti , un oras mic
Cui ne adresam , instantei ? sa ne retragem blocul nostru cu 4 scari din asociatie si sa ne preia alta asociatie, in conditiile in care nu sunt datornici si avem speranta sa ne ia alta asociatie . Am citit articole, am cautat intrebari-raspuns dar nu am gasit nimic la situatia noastra . Chiar suntem pe cont propriu.
Multumesc pentru raspuns. Problema este ca nu se gasete un alt administrator care sa preia asociatia. Presedintele nu mai vrea sa continue, el nefiind platit si chiar daca ar fi platit tot vrea sa renunte, este si el in varsta.Timpul trece si imediat devenim toti restantieri la apa-canal si riscam sa ne inchida apa pe scara blocului. Este o situatie la limita rezolvarii.Daca mai sunt restantieri ce se intampla ? Legislatia nu prevede nimic legat de , desfiintarea asociatiei. La sedintele de asociatie vin sub 50% din membrii- oameni nepasatori