avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Activitate rayhard

Activitate rayhard

Răspuns la discuția Concediere
ma gandeam sa angajez un avocat si sa ii dam in judecata pt concediere abuziva.
Discuție Concediere
buna ziua.
ca sa ma fac inteles trebuie sa spun toata povestea.

sotia mea s-a angajat acum cca 2 ani la un magazin.
sefa de magazin a ramas intre timp insarcinata si acum este in concediu de crestere a copilului.
fiind cea mai veche din cele ramase acolo sotia mea a fost numita sef de magazin acum cca 4-5 luni.
in urma cu cateva zile seful lor (actionar majoritar in respectiva companie) a informat-o pe sotia mea ca ar trebui sa isi caute de munca. intrucat nu se descurca in functia in care a fost numita si vanzarile magazinului nu merg din cauza ei.i s-au oferit 2 variante: 1- isi da ea demisia , 2- o vor da ei afara .
mie mi se pare aceasta concediere abuziva . nu stiu cum ar trebui sa procedez mai departe. #-o#-o#-o
Răspuns la discuția amenda pt jignire
Nu ma ajuta nimeni cu o parere?
Intr.o seara cand ma intorcceam spre casa (cca 2 sapt in urma) cu 2 prieteni am trecut pe langa locul de munca al unui amic. Acolo se aflau 3 echipaje de politie chemate de un cetatean.
Noi ne-am oprit sa il salutam pe amicul nostru , moment in care unul dintre agenti ni s-a adresat: "voi n-aveti treaba? Ia dati-i drumu de aici"
Eu am incercat sa ii explic f frumos ca nu l.am incurcat cu nimic si ca ne.am oprit sa il salutam pe amicul nostru doar.dansul a insistat sa "ii dam drumu..."
Apoi am plecat, moment in care am exclamat la unul din prietenii mei: " ba esti prost! Hai sa mergem!" si am vrut sa plecam.
Dar agentul a venit la mine si m-a bruscat incercand sa ma târasca la masina pt a ma legitima. L-am rugat sa ia mana de pe mine pt ca o sa merg de buna voie.
Dansul a inceput sa tipe ca are dreptul sa foloseasca forta daca nu "ma supun" ( deja o folosea)
Intr.un final m-am dus la masina m-am prezentat (nume cnp data nastere). El nu s.a prezentat deloc.
Apoi la insistentele prietenilor mei unul din cei 6 agenti prezenti a zis sa ne vedem de drum si de treaba noastra.
Astazi am primit amenda de 200 ron pt ca am jignit agentul.
Eu cred ca sunt indreptatit sa fac o contestatie....