Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate amenda pt jignire
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

amenda pt jignire

Intr.o seara cand ma intorcceam spre casa (cca 2 sapt in urma) cu 2 prieteni am trecut pe langa locul de munca al unui amic. Acolo se aflau 3 echipaje de politie chemate de un cetatean.
Noi ne-am oprit sa il salutam pe amicul nostru , moment in care unul dintre agenti ni s-a adresat: "voi n-aveti treaba? Ia dati-i drumu de aici"
Eu am incercat sa ii explic f frumos ca nu l.am incurcat cu nimic si ca ne.am oprit sa il salutam pe amicul nostru doar.dansul a insistat sa "ii dam drumu..."
Apoi am plecat, moment in care am exclamat la unul din prietenii mei: " ba esti prost! Hai sa mergem!" si am vrut sa plecam.
Dar agentul a venit la mine si m-a bruscat incercand sa ma târasca la masina pt a ma legitima. L-am rugat sa ia mana de pe mine pt ca o sa merg de buna voie.
Dansul a inceput sa tipe ca are dreptul sa foloseasca forta daca nu "ma supun" ( deja o folosea)
Intr.un final m-am dus la masina m-am prezentat (nume cnp data nastere). El nu s.a prezentat deloc.
Apoi la insistentele prietenilor mei unul din cei 6 agenti prezenti a zis sa ne vedem de drum si de treaba noastra.
Astazi am primit amenda de 200 ron pt ca am jignit agentul.
Eu cred ca sunt indreptatit sa fac o contestatie....
Nu ma ajuta nimeni cu o parere?
in 15 zile de la primire puteti contesta amenda la judecatorie (taxa de timbru e 20 lei, cred) daca nu ati semnat un pv la acel moment