Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

buna ziua.
ca sa ma fac inteles trebuie sa spun toata povestea.

sotia mea s-a angajat acum cca 2 ani la un magazin.
sefa de magazin a ramas intre timp insarcinata si acum este in concediu de crestere a copilului.
fiind cea mai veche din cele ramase acolo sotia mea a fost numita sef de magazin acum cca 4-5 luni.
in urma cu cateva zile seful lor (actionar majoritar in respectiva companie) a informat-o pe sotia mea ca ar trebui sa isi caute de munca. intrucat nu se descurca in functia in care a fost numita si vanzarile magazinului nu merg din cauza ei.i s-au oferit 2 variante: 1- isi da ea demisia , 2- o vor da ei afara .
mie mi se pare aceasta concediere abuziva . nu stiu cum ar trebui sa procedez mai departe. #-o#-o#-o
Fara un motiv întemeiat, nu te da afara nimeni. Dna poate face o sesizare la ITM.
ITM-ul nu are competenta in a stabili legalitatea unei decizii a angajatorului.

ITM-ul poate constata daca s-a eliberat si comunicat decizia de incetare a c.i.m., daca s-a platit sau nu salariile , daca s-a emis si comunicat adeverinta de vechime etc.

Concedierea verbala este nelegală, atit timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cînd cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.

ma gandeam sa angajez un avocat si sa ii dam in judecata pt concediere abuziva.
Pana la primirea deciziei de concediere nu aveti ce actiune sa promovati.