avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 371 soluții astăzi
Forum Activitate monica100

Activitate monica100

Buna ziua! Pe perioada vacantei intersemestriale din februarie 2021 se pot acorda zile libere pentru supraveghere copil sau desfasurarea activitatii parintelui prin telemunca? Fiind pandemie si pe perioada vacantei (nu doar pe perioada scolii), e clar ca nu ai cu cine lasa copilul acasa si atunci logic ar fi sa fie valabila legea si pe perioada vacantei scolare. Multumesc!
Buna ziua! Avand in vedere prelungirea aplicabilitatii prevederilor OUG 147/2020 pana in iunie 2021, stiti daca pe perioada vacantelor din februarie, aprilie, mai 2021, parintii pot beneficia de zile libere pentru supraveghere copil? Multumesc!
Multumesc pentru raspuns. Asa ma gandeam si eu ca e suficient pasaportul, insa exista o lege care precizeaza ca trebuie o declaratie din partea celuilalt parinte, insa legea nu face referire si la speta in care pe certificat de nastere exista doar un parinte, de aceea am pus aceasta intrebare. Multumesc,
Buna ziua! Va rog frumos sa-mi comunicati daca pentru calatoria in afara tarii cu un minor este suficient pasaportul copilului? Copilul va circula insotit de mama acestuia, pe certificatul de nastere al copilului este trecuta doar mama (fara tata). Este suficient pasaportul copilului minor sau mai terbuie alt act, de ex. certificat de nastere legalizat? Multumesc,
Adica daca m-am intors la serviciu inainte sa aiba copilul un an, iar eu beneficiez de stimulent de insertie pana cand implineste copilul 2 ani, pe toata aceasta perioada care este mai mare de 6 luni angajatorul nu ma poate concedia? adica 12 luni de la revenirea din CCC plus inca 6 luni ?
De acord cu dvs, se aplica OUG 111/2010, dar care alineat? alineatul 2 pct. b) din art 25 sau alin 3 din art 25? multumesc
Multumesc pt raspuns, insa tot in art 25 alin 2 pct b) se precizeaza ca este interzisa concedierea pe perioada acordarii stimulentului de insertie, stimulent care se acorda pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, conform OUG 111/2010 art 7. Si atunci ce lege se aplica? Multumesc,
La revenirea la serviciu din concediul de crestere copil, inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului, cat timp mai e obligat angajatorul, conform legii, sa mentina angajata persoana respectiva, 6 luni sau 12 luni de la revenire, daca s-a desfiintat postul? Precizez ca s-a intocmit si dosar pentru stimulent insertie. Multumesc,