avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acte calatorie cu minor in afara tarii
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acte calatorie cu minor in afara tarii

Buna ziua! Va rog frumos sa-mi comunicati daca pentru calatoria in afara tarii cu un minor este suficient pasaportul copilului? Copilul va circula insotit de mama acestuia, pe certificatul de nastere al copilului este trecuta doar mama (fara tata). Este suficient pasaportul copilului minor sau mai terbuie alt act, de ex. certificat de nastere legalizat? Multumesc,
Cel mai recent răspuns: monica100 , utilizator 15:48, 6 Iunie 2017
Nu e nevoie decat de pasaport, ala e document de calatorie, nu certificatul.
Multumesc pentru raspuns. Asa ma gandeam si eu ca e suficient pasaportul, insa exista o lege care precizeaza ca trebuie o declaratie din partea celuilalt parinte, insa legea nu face referire si la speta in care pe certificat de nastere exista doar un parinte, de aceea am pus aceasta intrebare. Multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire minor in afara tarii gigelas gigelas Buna ziua, Dupa un divort cu 2 minori,instanta a dispus incredintarea copiilor la ambii parinti,cate unu la fiecare. Hotararea este definitiva si ... (vezi toată discuția)
Acte necesare copiilor nascuti in strainatate pentru a calatorii miha.filip_88 miha.filip_88 as dori sa stiu daca este obligatorie detinerea de certificat romanesc pentru a putea aduce din romania in spania copilul( nascut in spania).certificatul pe ... (vezi toată discuția)