avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate gornelius

Activitate gornelius

Buna ziua,

Doresc sa cumpar un teren incadrat acum in documente ca fiind pasune. Scopul achizitiei este de a infiinta o livada, deci destinatia trebuie schimbata.

Poate fi schimbata incadrarea? Dar in cazul in care pasunea este deteriorata, "nu mai produce"?

Multumesc!
Buna ziua,

Doresc sa cumpar un teren agricol. Vanzatorul spune ca o parte din teren este in acte teren arabil, o parte pasune si o parte vita de vie. Desi este trecut astfel in acte(nu stiu exact ce acte), el sustine ca de fapt este tot arabil(asa il munceste).

In cazul de fata, daca cumpar acel teren, as putea sa-i schimb categoria de folosinta in arabil integral, luand in considerare noile legi?

Va multumesc nespus,

Corneliu
Buna ziua,
Sunt interesat de achizitia unui teren extravilan agricol. Conform Legii 17/2014, vanzatorul trebuie sa depuna oferta de vanzare la Primarie, iar Primaria sa o afiseze pe site-urile ei timp de 30 zile. Am gasit astfel un teren, insa pretul solicitat nu este completat in acea oferta.

Daca fac o oferta in scris, conform legii, iar oferta mea este cea mai mare, vanzatorul este sau nu obligat sa vanda acel teren? Tinand cont ca el nu a specificat pretul solicitat.

Multumesc,
Corneliu