avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1999 soluții astăzi
Forum Activitate mario2014

Activitate mario2014

Buna seara.. v-as ruga sa ma lamuriti intr-o situatie.
Am cumparat la licitatie un apartament. Acum as vrea sa il vand unor cunostinte (eu trebuie sa ma mut in alt oras) . Pe rolul judecatoriei este o contestatie la executare. Nu stiu ce sanse de castig are fostul proprietar ca nu am acces la dosar (nefiind eu parte in dosar, ci banca, cea care l-a executat silit).
intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Daca vand apartamentul in baza actului de adjudecare, iar fostii proprietari obtin intoarcerea executarii, este posibil sa le ia apartamentul celor care au act de vanzare-cumparare?
Am cautat in lege, dar nu am gasit decat ca se anuleaza actul de adjudecare.
2. Daca actul de adjudecare. nu mai exista, se poate anula actul de vanzare-cumparare?
3. Eu daca am vandut apartamentul pot fi tras la raspundere? (mentionez ca l-am achitat integral).
Va rog fff frumos sa-mi raspundeti!
Buna ziua!
Va supun atentiei urmatoarea situatie
In calitate de garant ipotecar pt. un credit la o banca, am fost executat silit in 2012. Am facut contestatie la executare, insa nu am avut bani sa platesc cautiune pentru suspendarea executarii, prin urmare apart. a fost scos la licitatie si s-a vandut in 2013.
Stiu ca adjudecatarul l-a vandut unei alte familii (in iunie 2014) cu act de vanzare-cumparare.
intrebarile mele sunt urmatoarele
1 vanzarea a fost corecta/legala?
2. In cazul in care obtin intoarcerea executarii, mai am sanse sa-mi recuperez apartamentul?
.Multumesc anticipat celor care ma pot lamuri.