avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1316 soluții astăzi
Forum Activitate paul1977

Activitate paul1977

buna ziua.am o nedumerire in legatura cu o chestie mult povestita de toti baietii care aduc masini din afara.
detin un vw lt 35 omologat ca si platforma cu obloane rabatabile inmatriculat pe numele meu,omologarile pe partea de bena sunt de 1448 kg iar pe partea de tractare adica carlig de 2800kg adica in tandem 6300kg maxima autorizata tractabil adica VW LT + REMORCA ,pana aici toate bune.
intrebarea mea este daca exista ceva lege care sa ingradeasca posibilitatea unei persoane fizice de a transporta masini cu acest tandem in nume propriu,precizez ca masinile sunt neinmatriculate in concluzie sunt o marfa ca oricare alta,acest transport fiind doar in interes propriu ,adica masinile de pe acest tandem avand contract de vanzare cumparare din germania austria etc pe numele meu.
daca exista o lege europeana in acest sens care sa oblige persoanele fizice in a detine LICENTA DE TRANSPORT EXECUTIE TAHOGRAF si altele va rog sa ma desteptati sa nu fac ceva minuni.multumesc si LA MULTI ANI!!!!!
in primul rand doresc sa va salut,este pt prima data cand va scriu.
intorcandu ma astazi din germania in localitatea AUSEU judetul BIHOR la iesirea din aceasta localitate era pe marginea drumului un politist care statea cu spatele la sensul meu de mers (mergeam spre cluj)ajungand la 2 3 metri de acesta sa intors brusc si mi a facut un semn disperat cu ambele maini sa opresc ca si cum ar fii fost autostopist FARA EXAGERARI.precizez ca eram singur in masina .ce am observat eu pana nu sa intors agentul este ca acesta statea de vorba cu o pesoana cu un matiz rosu.nu am oprit la aceste semne disperate insa dupa 11 km in localitatea BOROD patesc la fel un alt politist care primise telefon de la colegul sau din AUSEU dupa spusele lui,se repede de pe partea cealalta a drumului in fuga dand din maini si acesta sa opresc.am oprit m am legitimat,am asteptat in jur de 20 minute pana a venit agentul din AUSEU care foarte plin de zel fara sa se prezinte a luat actele mele de la colegii de la politia BOROD,a intrat in sectia de politie unde a intocmit un PV unde scrie :ca nu am oprit la semnalul sau fapt care duce la suspendarea permisului pt 30 zile.am scos telefonul si am filmat o mascarada in care agentul se neaga sa mi arate hartia prin care a fost desemnat de comandat sa opereze pe acest tronson de drum,sa negat sa mi dea voie sa scriu la mentiuni cele intamplate vrand doar sa mi inmaneze PV ,fapt care l am refuzat,la un moment dat a oprit o duba cu numere de BH langa mine care spre surprinderea mea a devenit martor ca nu vreau sa semnez PV.
Doresc sa stiu ce trebuie sa fac sa mi recuperez permisul,mentionez ca sunt sofer profesionist avand toate categoriile si doresc sa precizez ca din anul 1995 pana in prezent nu am nici o abatere si nici o contraventie.
Faptul ca nu mi a dat voie sa mentionez pe PV ce aveam de declarat este un lucru de care ma pot lua?mi a cerut sa rezum tot ce doresc sa declar in doua randuri de PV acestea fiind fff mici,a scris doar aceste cuvinte :AM FOST OPRIT NEREGULAMENATAR DE CATRE AGENTUL DE PE MASINA CU NR X ,cerandu i acestuia sa scrie in continuare cum sa intamplat de fapt totul cu lux de amanunte acesta a refuzat, a mers direct la omul cu duba de BH oprita in spatele meu cerandu i sa semneze PV.precizez ca toata mascarada aceasta o am filmata.astept un raspuns.cu stima Paul.