avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1200 soluții astăzi
Forum Activitate carmen-luiza

Activitate carmen-luiza

Discuție Polita RCA
Revin pe forum cu o intrebare. Tatal meu a fost angajatul unei firme de trasport extern. Firma este din Romania. Anul trecut in august a accidentat o masina in Belgia cu TIR-ul. A fost chemata politia si i-a dat asigurarea pagubitului. Zilele trecute a primit de la BAAR o notificare prin care este informat ca la momentul accidentului masina nu era asigurata si are de achitat o suma de bani(1220 euro) despagubiri. Ce este de facut in aceasta situatie in conditiile in care la momentul respectiv detinea o asigurare care ulterior s-a dovedit a fi falsa?
Răspuns la discuția Incasare contravaloare marfa
nu stiu care e treaba,dar asa mi-a zis contabila...
Răspuns la discuția Incasare contravaloare marfa
nu te poti plimba.
Si atunci din punct de vedere legal ma intreb cum ar trebui sa procedez?
Chitanta la persone fizice nu se da.
Bon nu pot face inainte si dupa sa pun banutii.
dispozitia de incasare nu are valoare.
Si atunci ce imi ramane de facut?
Răspuns la discuția Incasare contravaloare marfa
se poate incasa cu chitanta de la persoana fizica? nu este obligatoriu prin bon fiscal?
Buna ziua!Poate ma puteti ajuta cu cateva informatii!
Cum imi poate achita un client ( persoana fizica) marfa pe care i-o distribui eu?
Eu(firma) ii fac aviz de insotire a marfii...dar el cum imi achita contravaloarea marfii?
Multumesc mult!
Răspuns la discuția demisia
Adica inchiderea contractului de munca cu I nu? in aceste conditii se mai poate semna demisia cu data la care am incheiat colaborarea?
Răspuns la discuția demisia
si daca nu pot merge la comisia de decizie ce se intampla?
Discuție demisia
Am lucrat o scurta perioada de timp intr-o companie si am decis sa nu mai lucrez pentru ca nu mergeau treburile. Am discutat cu angajatorul,l-am informat ca nu mai doresc sa lucram impreuna. Fiind primul meu job,carte de munca,nu sunt cunoscatoare...nu stiam ca trebuie sa ma prezint sa semnez demisia. Dupa ceva timp am primit o foaia in care mi se aduce la cunostinta ca am lipsit nemotivat de la servici. Ce ar trebui sa fac acum, sau la ce pot sa ma astept?...